T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
  • /
  • Mütercim Tercümanlık Bölüm Tanıtımı

Mütercim Tercümanlık Bölüm Tanıtımı

 

  1. Bölümün/Programın Tarihçesi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Yabancı Diller Yüksekokulu Bünyesinde bulunan Mütercim Tercümanlık Bölümü, İngilizce ve Arapça programları olmak üzere 05.04.2017 tarihinde 24546 sayı ile kurulmuştur. İngilizce Mütercim Tercümanlık programı 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk defa öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Bünyesinde 4 öğretim görevlisi ve 3 araştırma görevlisi olan Mütercim Tercümanlık bölümü YÖK’ ün yabancı dil sınavı puan türü (DİL) ile alım yapar. İngilizce mütercim tercümanlık programı öğrenci alımına açık olmasına karşın, Arapça mütercim tercümanlık programı henüz öğrenci alımına başlamamıştır.

Mütercim Tercümanlık programları hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İngilizce Mütercim Tercümanlık programı

Arapça Mütercim Tercümanlık programı

 

 

  1. İngilizce Mütercim Tercümanlık Programı

2019 yılında öğrenci alımına başlayan İngilizce Mütercim Tercümanlık programı, ilk senesinde 60 kontenjan açmış ve okul birinciliği kontenjanı ile toplamda 62 öğrenci kabul etmiştir. Programın 2019 yılındaki taban puanı 303,325’tir. Programda 3 öğretim görevlisi ve 1 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Programın birinci akademik yılında öğrenciye Mütercim Tercümanlık ve tarihçesini tanıtmak ve bunun yanı sıra öğrencinin hedef dildeki yetkinliğini artırmak amaçlanır. Diğer dönemlerde teorik ve uygulamalı dersler koordine bir şekilde birbirini destekleyici şekilde verilir. 6. Dönemlerini tamamlayan öğrenciler mezun olmak için 20 günlük zorunlu staja tabi tutulurlar. Çeviri büroları, yayınevleri, şirketler, TV kanalları ve gazeteler gibi özel kuruluşlarda staj ve uygulamalı eğitim olanaklarından yararlanabileceklerdir. Öğrenciler istediklerinde gerekli anlaşmaları sağlayarak yurtdışı staj programlarından da yararlanabilirler. İngilizce Mütercim Tercümanlık programından mezun olan öğrenciler hem kamu hem de özel sektörde iş olanaklarına sahiptir. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi kamu kuruluşlarında görev yapabilmelerinin yanı sıra aynı zamanda çeviri büroları, kitap ve yayınevleri, şirketler, TV kanalları ve gazeteler gibi özel kuruluşlarda da istihdam sağlayabilirler. Bölümün yeni kurulmasından ve birinci sınıfların Erasmus+ programına gönderilemediğinden dolayı yurtdışı işbirliği anlaşma çalışmalarımız devam etmektedir. Yabancı Diller Yüksekokulunda öğrencilerimiz sosyal kulüplerden ve çeşitli imkânlardan yararlanabilir ve kulüplere üye olabilirler. Bunun dışındaki spor faaliyetleri için, öğrencilerimiz yüksekokul bünyesinde bulunan spor salonunu kullanabilirler.

Program hakkındaki diğer bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

  1. Arapça Mütercim Tercümanlık Programı

İngilizce Mütercim tercümanlık programı ile aynı olarak 05.04.2017 tarihinde kurulan Arapça Mütercim Tercümanlık Programı bünyesinde 1 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Program henüz kurulum aşamasında olduğundan ötürü henüz öğrenci alımına başlamamıştır.

Açıklama: C:\Users\win7\Desktop\arapça.jpg

 

 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü