T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
  • /
  • Mütercim Tercümanlık Bölüm Tanıtımı

Mütercim Tercümanlık Bölüm Tanıtımı

Bölüm/Programın Tarihçesi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde bulunan Mütercim Tercümanlık Bölümü, İngilizce ve Arapça programları olmak üzere 05.04.2017 tarihinde 24546 sayı ile kurulmuştur. İngilizce Mütercim Tercümanlık programı 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk defa öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Programın bünyesinde 3 öğretim üyesi, 3 araştırma görevlisi ve 1 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Mütercim Tercümanlık bölümü YÖK’ün yabancı dil (DİL) sınav puan türü ile alım yapmaktadır. İngilizce Mütercim Tercümanlık programı öğrenci alımına açık olmasına karşın, Arapça Mütercim Tercümanlık programı henüz öğrenci alımına başlamamıştır.

İngilizce Mütercim Tercümanlık Programı

2019 yılında öğrenci alımına başlayan İngilizce Mütercim Tercümanlık programı, ilk senesinde 60 ve 2 okul birinciliği kontenjanı ile toplamda 62 öğrenci kabul etmiştir. Programın 2019 yılındaki taban puanı 303,325, 2020 yılındaki taban puan ise 311,07642'dir. Eğitim-öğretim faaliyetlerini Mardin Artuklu Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu kampüsünde gerçekleştirmektedir. Programın ilk akademik yılında öğrencilere Mütercim Tercümanlık alanı ile ilgili alt yapı niteliği taşıyan temel tarihsel ve kuramsal bilginin yanı sıra hedef dildeki yetkinliğini artırmak amaçlanır. Diğer akademik yıllarda ise yoğunlaştırılmış teorik ve uygulamalı dersler koordineli biçimde verilir.  

İngilizce Mütercim Tercümanlık programından mezun olan öğrenciler hem kamu hem de özel sektörde iş olanaklarına sahiptir. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İletişim Daire Başkanlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi kamu kuruluşlarında görev alabilmelerinin yanı sıra çeviri büroları, yayınevleri, şirketler ve basın-yayın kuruluşlarında da istihdam edilebilirler. Programa kayıtlı öğrenciler Üniversite bünyesinde sunulan bilgi, beceri, ruh ve beden sağlıklarını korumaya yönelik hizmetlerden faydalanabilirler.

Program hakkındaki diğer bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Arapça Mütercim Tercümanlık Programı

Arapça Mütercim Tercümanlık programı, İngilizce Mütercim Tercümanlık programı ile  eş zamanlı olarak 05.04.2017 tarihinde kurulmuştur. Program bünyesinde 2 araştırma görevlisi bulunmakta olup, henüz öğrenci alımına başlanmamıştır.

 

DERS İÇERİKLERİ

ÖĞRETİM ELEMANLARI

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü