T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemiz Yerel Mutfak Kültürünü Dünyaya Açıyor

Üniversitemiz Yerel Mutfak Kültürünü Dünyaya Açıyor

 

Üniversitemiz Turizm Fakültesi'nin yürütücülüğünü yaptığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından finanse edilen "Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor" projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

 

Yakın zamanda Üniversitemiz tarafından Turizm Fakültesi'ne devri yapılan Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya;  GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak ile  yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Üniversitemiz Turizm Fakültesi'nin yürütücülüğünü yaptığı, "Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor" projesi kapsamında, Mardin merkezinin yanı sıra, Mardin’in ilçelerinden olan;  Midyat, Savur ve  Nusaybin hattında bulunan mevcut kültürel varlıkların ve turistik değerlerin tanıtımlarının yapılarak bir rota oluşturulduğu belirtildi.

Turizm İhtisas Üniversitesi olma hedefi için düğmeye basıldığını ve kısa sürede önemli dönütler alındığını söyleyen Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Amacımız Mardin’e ait sosyal, kültürel, yapısal, tarihsel  ve foklorik tüm değerlerin ulusal ve uluslar arası arenada tanınırlığını arttırmaktır. Proje kapsamında belirlenen turizm rotasında; yerel yemek kültürünün tanınması, kültür turizmi ve gastronomi turizminin gelişmesi yer almaktadır.” dedi

Özcoşar, proje sayesinde turizm gelirlerinin artmasına imkan sunacak, halkın gelir düzeyinin ve sosyal yaşam seviyesinin geliştirilmesini sağlayacak  önemli bilgilerin toplanarak turizm sektörünün hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Program, alanında uzman firmalarının açtığı standlarda yer alan Mardin kültürü ile özdeşleşmiş yemeklerin tadımlanması ile son buldu.