T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ
Dr. Öğr. Üyesi Metin ŞERİFOĞLU
Birim: TARİH BÖLÜMÜ,
Email: zoubeirk@gmail.com / Dahili: 7014
Telefon: 05305581633
Dahili:

 

Dr. Metin Şerifoğlu  (eski ismi: Zoubeir Khalfallah)

 

13.05.1968 tarihinde Tunus Tala şehrinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini aynı şehirde tamamladı. 1995 yılında Tunus Mennuba Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyat Bölümü kürsüsünden mezun oldu. 5 yıl Tunus şehrinde lisede öğretmenlik yaptı.1999 yılında Tunus Devleti tarafından yüksek lisans programını yapmak için Türkiyeye gönderilmiştir.İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde türkçeyi öğrendikten sonra 2002'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yeni çağ tarihi bölümünde yüksek lisans tezini bitirmiştir. 2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi orta çağ tarihi bölümünde doktora programına kayd olup 2009 yılında doktora tezini bitirmiştir.

Osmanlı tarihi üzerine çeşitli çalışmalara devam etmekte olup Türk-Arap ilşkileri üzerine televiziyon kanallarında programlara analist olarak katılmaktadır. 8 yıl boyunca İstanbulda şubesi bulunan Avrupa İslam Üniversitesinde arapça, terminoloji ve simültane derslerini vermiştir. 2016 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde yardımcı doçent olarak öğretmenliğe başlamıştır. 2018 yılında Türk vatandaşı olduktan sonra aynı fakültede aynı görevine resmi olarak  halen devam etmektedir. 

Osmanlı Tarihi, Türkiyedeki siyasi tecrübe ve Türk-Arap ilşkileri üzerine yazılı ve belgesel olarak çeşitli çalışmaları mevcuttur. arapça , türkçE, osmanlıca, fransızca ve ingilizce bilmektedir. 

Türk vatandaşı olmadan önce eski ismi: ZOUBEİR KHALFALLAH  idi