T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI
  • /
  • Duyurular
  • /
  • 2020-2021 YKS İLE ÜNİVERSİTEMİZE YENİ YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

2020-2021 YKS İLE ÜNİVERSİTEMİZE YENİ YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Değerli Öğrencimiz

Her yıl katlanarak artan binlerce öğrenci arasından seçilerek Üniversitemize yerleştirilmiş bulunmaktasınız. Sizleri tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz. Kayıt işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

ÖNEMLİ NOT: Üniversitemize yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimizin, COVİD-19 Pandemi salgını nedeniyle E-Devlet(https://turkiye.gov.tr)web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırmaları önemle tavsiye etmekteyiz.

PTT şubelerinden edinebileceğiniz e-devlet şifresi ile 29 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden kaydınızı online yaparak elektronik kayıt belgenizi alabileceksiniz. İşlemlerinizi www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında açılacak olan “Üniversite E-Kayıt” seçeneğini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devletten, Elektronik Kayıt İşleminin nasıl yapılacağına dair açıklama için tıklayınız.

E-Devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerimizin 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında ders kaydı yapmaları ve nüfus cüzdan fotokopisi ile iki adet fotoğrafı fakülte veya yüksekokullarına teslim etmeleri gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrencilerimiz, 31 Ağustos-05 Eylül 2020 tarihleri arasında aşağıda yazılı belgeler ile birlikte ilgili fakülte veya yüksekokullarına şahsen başvurarak kayıtlarını yaptıracaklardır.

2020-2021 Eğitim-öğretim yılı dersleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca ayrı bir karar bildirilmediği takdirde 05 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders kayıtlarını danışmanları ile birlikte 05 Ekim – 09 Ekim 2020 tarihleri arasında yapacaklardır.

2020 ÖSYS Sonucunda Üniversitemize yerleşen ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların;       

31 Ağustos-05 Eylül 2020 tarihleri arasında Üniversitemize geçici kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak olup bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir. Bu durumda olup 31Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 

Normal Öğretim programlarına yerleşen öğrenciler öğrenci katkı payı ödemeden ders kaydı yapabileceklerdir. Bir yükseköğretim programına kayıtlı iken (Açıköğretim ve Yüksek Lisans dahil) ikinci bir yükseköğretim programı olarak Üniversitemize kayıt yaptıran Normal Öğretim öğrencileri ile İkinci Öğretim öğrencileri,  öğrenci katkı paylarını ders kaydı döneminde (05-09 Ekim 2020) Türkiye Halk Bankasının herhangi bir şubesine öğrenci numaralarını söyleyerek yatıracaklardır.

Daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış olduğunuz dersler için en geç 23 Ekim 2020 tarihine kadar muafiyet talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için bir dilekçe ile başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içeriklerini ilgili fakülte veya yüksekokula şahsen teslim edebilirsiniz.

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi.

2- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3-2 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf.

4- Erkek adaylar için YÖKSİS ASAL sorgulamada askerlik ile ilgili sorunu çıkan öğrenciler; Askerlik şubesinden "Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge" getireceklerdir.

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

1- Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (E-Devletten elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

2- Kayıt için istenen belgelerin fotokopisi kabul edilmez.
3- Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
4- Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
5- Aynı anda birden fazla ön lisans ya da aynı anda birden fazla lisans programına kayıtlı olunamayacağından öğrencilerin bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.

6-ÖSYS ile Üniversitemize yerleşen ve askerlik sorunu olan (yaş haddi, kaçak durumu vb.) erkek öğrencilerin kayıtları yapılacak ancak askerlikle ilgili sorunu ortadan kalktığını belgeleyene kadar öğrenime devam ettirilmeyecek olup izinli sayılacaktır.

7-Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar öğrencilerin YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

8- Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

KAYIT YERLERİ

-Edebiyat Fakültesi : Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-Mühendislik-Mimarlık Fakültesi: Eski Hükümet Konağı Binası 1.Cadde MARDİN

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-İslami İlimler Fakültesi: Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-Sağlık Bilimleri Fakültesi: Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-Turizm Fakültesi: Midyat yolu üzeri eski Kabala Belediyesi Binası-Kabala-MARDİN

-Güzel Sanatlar Fakültesi: Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-Yabancı Diller Yüksekokulu: Meydanbaşı Mahallesi eski Sağlık Yüksekokulu Binası -MARDİN

-Meslek Yüksekokulu: Sanayi Sitesi Karşısı -İstasyon-MARDİN

-Kızıltepe Meslek Yüksekokulu: Sanayi Sitesi karşısı Prefabrik Bina- İstasyon-MARDİN

-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü Diyarbakır yolu 5.km MARDİN

-Midyat Meslek Yüksekokulu: Akçakaya Mah.Yılmazlar Cad. Midyat-MARDİN

-Nusaybin Meslek Yüksekokulu: Meydanbaşı Mahallesi eski Sağlık Yüksekokulu Binası -MARDİN

-Ömerli Meslek Yüksekokulu: Kayaüstü yolu Yeni Mahalle 3011.Sokak Ömerli-MARDİN

-Savur Meslek Yüksekokulu: Kaplan Mahallesi,Köprübaşı Caddesi, 306.Sokak,No:1 Savur-MARDİN

 

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

NOT:Otomasyon Sistemine Giriş İçin Kullancı adınız: Öğrenci numarası ,Şifreniz: TC Kimlik numaranızın ilk 5 rakamıdır.