T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Mimari Proje Üretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Şlomo Projesi Atölyeleri

Şlomo Projesi Atölyeleri

Mimfab, Mardin’de Süryanilerin terk edip geride bıraktığı kırsal yerleşim alanlarındaki kültürel mirası konu edinen tasarım atölyeleri düzenliyor.

Goethe Institut-Istanbul’un ana yürütücüsü olduğu Kültür İçin Alan hibe programı tarafından desteklenen projemiz, Süryanice selam anlamına gelen ‘Şlomo’ başlığını taşımaktadır. Proje kapsamında düzenlenmekte olan atölyelerde Anıtlı (Hâh), İzbırak (Zaz) ve Dereiçi (Kıllıt) köylerindeki somut ve somut olmayan kültürel mirasın dijital hikayelere ve deneyimlere dönüştürülmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kültürel miras, sanat ve mimarlık arakesitinde dijital yöntemlerin kullanılmasına ilgi duyan herkese açık olan 5’er günlük atölyelerden ilki 6 Ağustos’ta tamamlandı. 

İlk atölyeye davet edilen  Güzden Varinlioğlu ’nun (İzmir Ekonomi Üniversitesi) ve  Mine Özkar Kabakçıoğlu  ile  Begüm Hamzaoğlu ’nun (İstanbul Teknik Üniversitesi) liderliğindeki ekipler tarafından 17 katılımcı ile birlikte Midyat’ın Anıtlı köyünde bulunan Meryem Ana Kilisesi, Mor Sobo Katedrali, Mor Serkis Manastırı ve diğer sivil mimari örnekleri kapsayan saha çalışmalarında incelemelerde bulunuldu. Yerinde incelemelerde toplanan veriler, Mardin Artuklu Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin yer aldığı eski Mardin Hükümet Konağı binasında dijital üretimlere dönüştürüldü.

Şekil 1: 2-6 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen geziye ait bir fotoğraf. Yer: Mor Gabriel Manastırı, Midyat, Mardin.

Şekil 1: 2-6 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen geziye ait bir fotoğraf. Yer: Mor Gabriel Manastırı, Midyat, Mardin.

Atölyelerde fotogrametrik ve 3 boyutlu modelleme teknikleri ile dijital replikalar, drone ve 360 derece panoramik görüntüler ile sanal turlar, CNC taş kesimi ile özgün desenler, artırılmış gerçeklik ile etkileşimli sahneler, sanal gerçeklik gözlükleri ile gerçeğe yakın deneyimler ve lidar lazer tarama ile yüksek çözünürlükte işlenmiş ortamlar tasarlanmaktadır.

Şlomo projesine, 16-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan ikinci atölye ile devam edilecektir. İki grup halinde yapılacak çalışmalarda  Leman Figen Gül ’ün (İstanbul Teknik Üniversitesi) liderliğinde artırılmış gerçeklik ile etkileşimli sahneler tasarlanırken  LiTech Mühendislik ’ten Bora Yavuz ve ekibi Lidar tarama yöntemleri ve 3 boyutlu fotogrametrik modelleme teknikleri ile üretimler gerçekleştirecektir. 

Şlomo’nun 6-10 Eylül tarihlerindeki üçüncü ve son atölyesinde ise  Sema Alaçam  (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve  Asena Kumsal Şen Bayram  (Maltepe Üniversitesi) liderliğindeki ekiplerce yürütülecektir. Mardin’de düzenlenen atölyelere katılım için Mimfab’in Instagram hesabından yapılacak duyuruları takip etmek ve iletişime geçmek yeterlidir. Atölyelere ait üretimler Ekim ve Kasım aylarında düzenlenecek olan çevrimiçi ve yerinde sergilerle ziyaret edilebilecektir.  Şlomo projesine ait duyuru, bilgilendirme ve paylaşımlar Mimfab sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapılmaktadır: 
 
Instagram: https://www.instagram.com/mimfab_mau/
Facebook: https://www.facebook.com/mau.mimfab
Twitter: https://twitter.com/mau_mimfab
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/mimfab