T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemiz Mardin Takı Kültürünü Avrupa’da Tanıtıyor

Üniversitemiz Mardin Takı Kültürünü Avrupa’da Tanıtıyor

Üniversitemiz Mardin kültürünü tanıtan uluslararası çalışmalarına devam ediyor. 

Dünya çapında 60'tan fazla ülkede ve 80'den fazla farklı şehirde Türk kültür ve sanatını temsil eden ve tanıtan Yunus Emre Enstitüleri ile Üniversitemiz arasındaki işbirliği güçlenerek devam ediyor. 

2018'de Ukrayna, geçen yıl Mısır ve Sırbistan ile başlayan, bu yıl Macaristan ve Avusturya ile devam eden iki kurum arasındaki ve dolayısıyla ülkeler arasındaki etkileşim, ilgili ülkelerdeki Türk kültür ve sanatına ilgi duyan bireylere doğrudan dokunarak bir takım tanıtım faaliyetleri içeriyor.

Üniversitemizin Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi'nden Doç. Dr. Nesrin Yeşilmen ve Araştırma Görevlisi İzzet Zorlu, Midyat Meslek Yüksekokulu'ndan Öğretim Görevlisi Fatih Yeşilmen ve Öğretim Görevlisi Sabahattin Akgül özenle hazırladıkları ve çoğunluğunun yörenin kültür ve sanatını yansıtan "Anadolu'nun Renkleri" temalı sanatsal takı tasarımları ile Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de ve Avusturya’nın Başkenti Viyana’da kişisel takı sergilerini açtılar. 

Sergi kapsamında Mardin telkâri sanatını anlatan bir sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca Üniversitemizin hocaları eşliğinde sergiyi ziyaret eden sanatseverlerle telkâri uygulamalarını içeren bir workshop düzenlendi. 

8-9 Mayısta Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de, 11-13 Mayısta da Avusturya’nın Başkenti Viyana’da gerçekleştirilen sergi ve etkinlikler hem Avrupa’da yaşayan Türkler hem de yerel halk tarafından ilgiyle takip edildi. 

Etkinliklere halkın yanı sıra Konsolosluk ve Büyükelçilik yetkilileri ile Ulusal Ajans temsilcileri de katıldı.