T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ
  • /
  • HABERLER
  • /
  • "AMBER Sürdürülebilir Takı Sergisi" Açıldı

"AMBER Sürdürülebilir Takı Sergisi" Açıldı

Sergi, protokol mensuplarının, akademisyenlerin ve vatandaşların katılımıyla açıldı.

Sivil Toplum Kuruluşları, Oda temsilcileri ile Mardin ve Midyat Basınının temsilcilerinin de katıldığı sergide ilk önce açılış konuşmaları yapıldı.

Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Nesrin Yeşilmen: “Takı yapmaya başladığım ilk günden beri atık malzemelere karşı bir kaygım vardı. Atık malzemelerin tekrar hayata dönüştürülmesi hem ekonomiye katkı sağlarken hem de ekolojiye olumlu etki yapmaktadır. Ekolojik bir malzeme olan kehribar (amber) işlenirken ortaya çıkan atıl kehribarların da değerli olduğunu anlatmak istedim” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Bozkurt ise serginin özellikle Midyat’ta olmasına dikkat çekerek, medeniyetlerin gelişmişliklerinin en önemli ölçütlerinden birinin sanat olduğunu, sanat eserlerinin sadece bir obje olarak nitelendirilmemesi gerektiğini, onların adeta kültürün, düşüncenin ve inancın birer bohçası gibi olduğunu, bünyesinde bunları taşıdığını dile getirdi.

Midyat Kaymakamı Sayın Ahmet Solmaz, Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin açılmasıyla sanatsal üretimlerin bir aşama daha ileri taşınarak fakülte düzeyinde icra edileceğine dikkat çekti.

Akçakaya Mahallesi Ulus Caddesindeki Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi altında bulunan Midyat Kültür Evinde açılan sergi tüm sanatseverler için 19 Haziran 2022 Pazar gününe kadar açık olacak.