T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN ÖĞRETİM UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
  • /
  • Duyurular
  • /
  • Sertifikalı Kürtçe Kursları

Sertifikalı Kürtçe Kursları

KÜRTÇE (Kurmancî) Dil Kursları ve Sertifika Sınav Duyurusu

 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi İle Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü iş birliği ile Kürtçe Eğitmenlik Eğitimi, A1 ve B1 seviyelerinde uzaktan eğitim yoluyla sertifikalı kurslar verilecektir. Kurmancî dil kurslarında kurs sonunda yapılacak sınavda başarı gösterecek kişilere almış oldukları seviyeyi gösterir sertifika verilecektir. Ayrıca kürtçe kursu seviye belirleme sınavına girip sertifika almak isteyenler için sınav düzenlenecektir. 

ONLINE ÖDEME ve BAŞVURU

BAŞVURU FORMU

Başvuru Bitiş Tarihi: 21.02.2022

 

 

Kürtçe Kurmancî A1-B1 Kurs Ücreti:   550TL (KDV Dahildir)

 

Kürtçe Sertifika Sınav Ücreti:   550TL (KDV Dahildir) -- Kurmanci A1 ve B1 seviyelerine kayıt yapan kursiyerlerimiz ayrıca sınav ücreti ödemeyecektir

 

Kürtçe Kurmanci Eğitmenlik Eğitimi Ücreti:    4000TL (KDV Dahildir)

 

Online ödeme yerine Artuklu Üniversitesinin döner sermaye işletmesi hesabına kurs ücretlerini yatırmak isteyen kursiyer adaylarımızın dekontun açıklama kısmına kursiyerin ad soyadı ile birlikte katılacağı kurs adını yazması gerekmektedir. Ayrıca kursiyerlerin ödeme dekontunu mauzem@artuklu.edu.tr mail adresine göndermeleri gerekmektedir.

TL HESABI
IBAN TR43 00 0100 0092 9527 8798 5001
Hesap İsmi Mardin Artuklu Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi
Banka Ziraat Bankası
   
USD HESABI
IBAN TR32 00 0100 0092 6341 8954 5005
Hesap İsmi Mardin Artuklu Universitesi Doner Sermaye
BIC TCZBTR2A (swift kodu)
Banka 92- Mardin – Ziraat Bankasi

 

 

 

 


Program Saatleri: 
Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere akşam saatlerinde verilmesi planlanmaktadır.

 

Kayıt İçin İletişim:
Recep ÖPENGİN


Tel: 0 (482) 213 40 02  Dahili:  1824


Elektronik posta: mauzem@artuklu.edu.tr

 

”Kürtçe Kurmancî A1 ve B1 Seviye Kursu” mesai saatleri dışında Haftada 6 (3+3) saat olmak üzere 48 saat olarak düzenlenecektir

”Kürtçe Kurmancî Eğitmenlik Kursu” mesai saatleri dışında Haftada 28 saat olmak üzere 448 saat olarak düzenlenecektir.

”Kürtçe  Sertifika Sınavı”   sonucunda belirlenenen seviyeye göre Sertifika düzenlenecektir. Kursa kayıt yapan kursiyerlerimiz ayrıca sınav ücreti ödemeyecektir.

 

Kurmancî Eğitmenlik Kursu / Kursa Perwerdekarîyê ya Kurmancî Kürtçe (Kurmancî) Eğitmenlik Kursu

 

               C2 Düzeyi Kurmancî Dil Kursunun devamı niteliğindedir. C2 Düzeyi Dil Kursunu almış kişilere ek olarak, Kürt Dili ve Edebiyatını Genel hatlarıyla tanımak ve tartışmak isteyen ve özellikle Lisansüstü eğitime ön hazırlık yapmak isteyen kitle Kurmancî Eğitmenlik Kursu için hedef kitledir. Kurmancî Eğitmenlik Kursu ile amaçlanan, kursu alan kişilerin Kürt Dili ve Edebiyatı hakkında genel hatlarıyla bilgi sahibi olmaları ve Kürt Edebiyatı çalışmalarını, dönemlerini ve türlerini tanımakla beraber Kürt dili grameri ve Kürt dili öğretimi hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmalarıdır. Kursun metodolojisi Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü, Kürt Dili ve Kültürü Bölümü hocaları tarafından hazırlanan “Temel Alıştırmalarla Kürtçe Dil Bilgisi Kurmancî Lehçesi”, “Waneyên Rêziman û Rastnivîsa Kurmancî”, “Destpêka Edebîyata Kurdî ya Klasîk”, “Folklor û Edebîyata Gelêrî”, “Ji Destpêkê Heta Niha Folklora Kurdî”kitaplarıve Kürtçe dergilerde yayımlanan birçok makale temel alınarak şekillenmiştir. Her hafta yedi gün toplamda 28 saat ve her bir ders için bir gün (4 saat) ayrılmış ayrıca o alanda uzmanlaşmış eğitmenler aracılığıyla eğitim verilecektir.

 

Kurmancî A1 Kursu / Kursa Kurdî A1

 

Kürtçe başta Türkiye olmak üzere İran, Irak, Suriye konuşulan bir dildir. Resmi eğitim bazı bölgeler istisna olmak üzere Kürtçe ile verilmediğinden dolayı, dilin konuşucuları ya aile gibi sınırlı bir alanda dili konuşabilmekte ya da tamamen kullanmamaktadırlar. Bu durum da Kürtçe’nin farklı seviyelerde kullanılmasına sebep olmaktadır. Kürtçe konuşucuları ya sadece sınırlı bir şekilde dili anlayabilmekte ya da yine belirli bir seviyeye kadar dili konuşup anlayabilmektedir. Çoğunlukla Kürtçe konuşucuları Kürtçe yazıp okuyamamaktadır. Bu duruma binaen, Kürtçe (Kurmancî) A1 seviyesi kursu Kürtçe’nin Kurmancî lehçesini hiç bilmeyen veya çok az seviyede konuşup anlayabilen kişilerin Kurmancî’yi temel düzeyde edinmesini amaçlar. Bununla birlikte, Kurmancî’yi iyi düzeyde konuşup anlayabilen fakat yazıp okuyamayan konuşucular da A1 Kurmancî kursunun hedef kitlesi içerisindedir. Birinci seviye kursta kullanılacak olan temel materyalimiz Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü bölümü hocaları tarafından hazırlanan “Mamoste 1 (Fêrkera Kurdî)” kitabıdır. Bu kitapta kullanılan yöntem bahsi geçen kurs için uygulanacaktır. Kolaydan zora bir öğretim yöntemi izleyen bu kitap gramer konularını belirli konulardan bahseden metin ve diyaloglar ile vermekte ve bunları alıştırmalar ile desteklemektedir.

 

Kurmancî A1 seviyesi kursu ile hedeflenen;

 

Kurmancî ’ye göre öğretmek.

 

Kurmancî B1 Seviyesi Kursu / Kursa Kurdî Asta B1

 

Kürtçe (Kurmancî) B1 dil kursu A2 Kurmancî dil kursunun devamıdır. A2 düzeyi dil kursunu almış kişilere ek olarak, Kurmancî’yi rahat bir şekilde konuşup anlayabilmekle birlikte Kurmancî’nin nominal morfolojisine hakim kişiler B1 Kurmancî dil kursu için hedef kitledir. B1 Kurmancî kursu ile amaçlanan, kursu alan kişilerin Kurmancî konuşma, anlama ve özellikle okuma ve yazma becerilerini ileri bir düzeye taşımaktır. Bunla birlikte şimdiye kadar verilen nominal morfolojiye ek olarak verbal morfoloji de bir noktaya kadar işlenecektir. Kursun metodolojisi Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü, Kürt Dili ve Kültürü bölümü hocaları tarafından hazırlanan “Mamoste 2 (Fêrkera Kurdî)” kitabının metodolojisini temel alarak şekillenmiştir. Her hafta birer ya da ikişer gramer konusu birer ya da ikişer metin ile verilmektedir. Daha sonra seçilen gramer konusu alıştırmalar ile pekiştirilmektedir.

 

 

 

Kurs ücretini aşağıdaki hesaplarımıza yatırabilirsiniz.

 

TL HESABI:


İBAN:TR43 00 0100 0092 9527 8798 5001


Hesap İsmi : Mardin Artuklu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Uyg. Arş. Merk. müd.
Banka         : Ziraat Bankası

 

 

DÖVİZ HESABI:


 

İBAN: TR32 00 0100 0092 6341 8954 5005

 

Hesap İsmi : Mardin Artuklu Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi
Banka         : Ziraat Bankası