T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri

Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri

Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri

Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri Düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 13-16.03.2019 tarihleri arasında 4 gün boyunca Niteliksel Yöntem Eğitimleri düzenlendi. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’nın Teknik Destek Programı kapsamında Üniversitemiz akademisyenlerine yönelik düzenlenen eğitim projesi yoğun katılımla gerçekleşti.

Eğitimler; Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci User, Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Kümbetoğlu ve NVİVO Eğitim uzmanı Bahar KIRIKER tarafından verildi. Eğitimlere başta İİBF akademik personelleri olmak üzere üniversitemizin çeşitli fakültelerinden 26 akademisyen katılım gösterdi. Katılımcılara ilk 3 gün teorik eğitim ve son gün de NVİVO yazılım programı eğitimi verildi. Teorik eğitimde katılımcılara; niteliksel yöntemin düşünsel temelleri ve özellikleri, Araştırma desenleri ve veri oluşturma teknikleri, araştırma tasarımı, gözlem tekniği, odak grup tekniği, görüşme, niteliksel verilerin serimlenmesi ve kodlanması ile raporlama eğitimleri verildi.

Eğitimlerin kapanış oturumunda konu ile ilgili teşekkür konuşması yapan Rektör Yardımcısı ve İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Abdurrahman Ekinci, araştırma yöntemlerinin akademik hayattaki önemi ve kamu kurumları ile üniversiteler arasında gerçekleşen ortak projelerin akademik gelişmeye yaptığı katkıların yerine değindi. Ayrıca eğitim veren eğitimcilerin birikimlerini Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenlerine aktarması ve 4 günlük yoğun programa rağmen yoğun katılım olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Eğitimciler de,eğitim dolayısıyla Mardin Artuklu Üniversitesi yönetimine ve projenin finansmanından dolayı DİKA’ya teşekkürlerini iletirken, Mardin’in misafirperverliğini unutmayacaklarını ifade ettiler.

Program sonunda eğitimcilere,eğitim programına yaptıkları katkılardan dolayıRektör Yardımcısı ve Dekan Vekili Prof. Dr. Abdurrahman Ekinci tarafından plaket takdimi yapıldıktan sonra, katılımcılara törenle sertifikaları dağıtıldı.

.