• /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemizin bu haftaki konuğu; Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç

Üniversitemizin bu haftaki konuğu; Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç

Üniversitemizin  lisans 1. sınıf öğrencilerinin ortak dersi olan ve her Çarşamba birbirinden donanımlı uzman konukları ağırlayan  ‘İnsan Toplum ve Medeniyet Dersi’nin bu haftaki konuğu Türkiye Kamu Başdenetçisi(Ombudsman) Avukat Şeref Malkoç oldu.

İnsan Toplum ve Medeniyet dersinde ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konusunu ele alan Türkiye Kamu Başdenetçisi Avukat Şeref Malkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı bir denetim mekanizması olarak 2013 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürmekte olan Ombudsman kurumunun işlevi  ve tarihçesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarelerin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarelerin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyerek idarelere önerilerde bulunma görevlerini yürüttüklerini belirten Malkoç, bir nevi halkın avukatlığını yaptıklarını ve aldıkları kararlar ile idarelere yol gösterdiklerini belirtti.

Türkiye’de üniversite konusunda  güzel gelişmelerin olduğunu ve ciddi mesafeler kat edildiğini de belirten Malkoç, “ Üniversiteler, toplumun kılavuzu, öncüsü; kalkınmanın, refahın, ilerlemenin ve   gelişmenin motorudur. Üniversiteler bulundukları her bir şehrin kültür, sanat  ve edebiyat açısından can damarıdır. Dünyanın neresine bakarsak bakalım en iyi üniversitelere sahip olan  ülkeler, en çok gelişmiş ülkelerdir. Türkiye’de  mevcut olan 207 üniversite de toplamda 8 milyon öğrenci var. Dünyanın en iyileri ile yarışacak güce sahibiz.” dedi. 

Medeniyetler konusuna da değinen Malkoç,  dünyanın yeni bir soluğa, yeni bir düşünce ve anlayışa ihtiyacı  olduğunu ifade ederek, ilim insanlarımızın ve akademinin önderliğinde, yöneticilerimizin rehberliğinde  yeni  bir medeniyetin inşa edilmesinin zaruri bir gereklilik olduğunu söyledi.

Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman, il protokolü ile akademisyenler ve kalabalık bir öğrenci grubunun takip ettiği programın sonunda, Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Türkiye Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Avukat Şeref Malkoç’a plaket takdim etti.