MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemiz ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Arasında Tarımsal İşbirliği

Üniversitemiz ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Arasında Tarımsal İşbirliği

Üniversitemiz ile Tarım ve Orman Bakanlığı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 
Tarımsal süreçlerle ilgili yapılabilecek işbirliği görüşmeleri ve protokol imza töreni Üniversite Rektörlüğümüzde gerçekleştirildi.

Mardin İçin Tarımda Enerji Verimliliği Çalışmaları Başlayacak
 
Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner tarafından imzalanan işbirliği protokolüyle altyapının ortak kullanımı, personel, eğitim, AR-GE, etkinlik, öğrenci eğitimi, çiftçi eğitimi, tarımsal yayım hizmetleri ve benzeri tarımsal verimliliği geliştirici alanlarda Üniversitemiz ile Tarım ve Orman Bakanlığı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arasında ortak faaliyetler yürütülecek.
 
İşbirliği belgesi kapsamında ayrıca Üniversite yerleşkemiz içinde “AgroPV pilot tesis kurulumu” gerçekleştirilmesi, “Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi” üzerinde ortak çalışmalar yapılması ve “Pompalarda Enerji Verimliliği” konusunda birlikte kongre düzenlenmesi başlıkları da yer alıyor.
 
İşbirliğiyle Mardin’in Tarımsal Dinamikleri Harekete Geçirilecek
 
2.7 milyon dekar işlenen tarım alanına sahip bir kentin Üniversitesi olarak şehrin konvansiyonel tarım politikalarına katkı sunmak amacıyla GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile işbirliği sürecini başlattıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu işbirliğiyle Mardin’in tarımsal dinamiklerini harekete geçirerek sahip olunan potansiyeli katma değere dönüştürmek istediklerini söyledi.
 
Bölge genelinde tarımsal faaliyetlerin verimini arttıracak projeler geliştirdiklerini ve ilgili kurumlarla işbirliği yaparak çalışmalarını yaygınlaştırdıklarını ifade eden GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Halil Çetiner, tarım şehri diyebileceğimiz Mardin’in çiftçisine, üreticisine ve tüm tarım sektörüne Mardin Artuklu Üniversitesi ile birlikte katkı sunacak olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.