MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemiz Unutulmaya Yüz Tutmuş Kadim Mardin Yemeklerini Dünyaya Tanıtıyor

Üniversitemiz Unutulmaya Yüz Tutmuş Kadim Mardin Yemeklerini Dünyaya Tanıtıyor

Kadim Mardin mutfağına ait yemeklerin korunması, geliştirilmesi ve dünyaya tanıtılması amacıyla Üniversitemizin Turizm Fakültesi tarafından yürütülen “Kadim Mardin Yemekleri Sahne alıyor (Artık Sıra Bizde)” projesi Mardin’inin kadim yemeklerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Çoğu unutulmaya yüz tutmuş yöreye özgü geleneksel yemeklerin, yeniden Mardin mutfağına girmesi, gastronomi turizminin geliştirilmesi, Mardin’in yemek kültürü ve kültürel değerlerinin korunması, yerel mutfağın tanıtılması ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması amacıyla hazırlanan proje kapsamında Mardin’in iki kadim yemeğine Coğrafi Tescil İşareti alındı.

Mardin’in Kadim Yemekleri Alluciye ve Fırkiye Artık Coğrafi Tescilli

Mardin gastronomisinde önemli yer tutan Alluciye ve Fırkiye’nin Coğrafi İşaret alarak tescillenmesi ile ilgili müjdeli haberi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar kamuoyuyla paylaştı.

Mardin Artuklu Üniversitesi olarak yürüttükleri bütün faaliyetlerde, üniversitemiz Kadim Mardin şehrimize nasıl faydalı olabilir düşüncesiyle hareket ettiklerini söyleyen Rektörümüz, bu kapsamda Turizm Fakültemiz tarafından yürütülen proje kapsamında şehrimizin iki önemli gastronomik değeri olan Alluciye ve Fırkiye lezzetlerimizin Coğrafi İşaret almaya hak kazandığını belirtti.

“Kadim Mardin Yemekleri Sahne alıyor (Artık Sıra Bizde)” projeleri hakkında da  bilgiler  veren Rektörümüz, proje kapsamında oluşturulan mutfak atölyelerinde verilen eğitimlerle, sektör ve akademi arasında iş birliğinin kurulmasına, dezavantajlı grupların desteklenmesine ve yerel yemeklerin tanıtımı ile kırsaldaki üreticilerin desteklenmesine imkân sağlandığını kaydetti. Kadim Mardin Yemekleri Uygulama Mutfağı kurularak, 338 sektör çalışanı ve öğrenciye eğitim verildiğini anlatan Özcoşar, Uluslararası Mardin Bulgur Festivalinin düzenlendiğini ve Mardin’in kadim yemekleri için coğrafi işaret başvuruları yapıldığını sözlerine ekledi.

Özcoşar: Mardin Gastronomik Anlamda Üniversitemiz  Hak Ettiği Yere Varacak

Kadim Mardin şehrimiz, Üniversitemizin girişimleri ile gastronomik anlamda hak ettiği yere varacaktır diyen Rektörümüz Özcoşar, Alluciye ve Fırkiye’nin Coğrafi İşaret alarak tescillenmesi süreci boyunca emeği geçen Turizm Fakültemize, hocalarımıza ve Üniversitemizin TÜRKPATENT Bilgi ve Doküman Birimine teşekkür etti.