• /
  • HABERLER
  • /
  • Uluslararası Şehir Tarihi Yazarları 5. Kez Bir Araya Geldi

Uluslararası Şehir Tarihi Yazarları 5. Kez Bir Araya Geldi

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen “V. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi” başladı.

Şehirlerin tarihte ve günümüzde inşa edilmiş mimari yapıları ile tarihi semtleriyle bir çok medeniyetleri içinde bulundurması üzerine konuşmaların yapıldığı “5. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi” bu yıl Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde online olarak  gerçekleştirildi. 

Kongre’de, Türkiye’nin şehirlerine özgü modern kentleşme, Çok Sesli, Çok Kültürlü Şehirler, kültürel ve sosyal yaşam, şehirlerin şiir ve edebiyatta ki yansımaları, Şehirlerin Mimarlık Eserleri ve Modern Şehir Tarihi Teorilerinin Çöküşü gibi konuların konuşulduğu online kongreye, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın  yanı sıra, ASBÜ Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Dr. Mehmet Doğan, Türkiye Atatürk Kültür, Dil ve tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Muhammet Hekimoğlu ile çok sayıda şehir tarihi yazarları katıldı.

26-27 Kasım tarihleri arasında devam eden kongrenin açılışında konuşma yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, böylesine seçkin bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese  şükranlarını sundu.

Kadim şehirleri tılsımlı yapan en büyük etkenin temelinde "mozaik kültürün"nün kilit taşı olduğunu söyleyen Özcoşar, çok kültürlü ve çok dilli bir coğrafyanın üniversitesi olarak, "Mardin Artuklu Üniversitesi’nin en dikkat çekici özelliği kurulduğu andan itibaren özgün bir sosyalbilimler üniversitesi olma vizyonunu kendine ilke edinmiş olmasıdır. Özetle; Özgün, özgür ve özne olma çabasıyla akademik yaklaşım gösteren üniversitemiz, bilginin ilim irfan ve hikmet denklemleri ile yeniden üretilmesini esas alan bir anlayış ile  hareket etmektedir.” dedi.

Kadim şehirlerin, zengin ilmi ve kültürel sembollerini dikkate  alan aklı selim,kalbi selim ve zevki selim alimler yetiştirerek şehir ruhunun yüceltilmesinin mümkün kılınabileceğine inandıklarını söyleyen Özçosar, bir şehre kimlik kazandıran en büyük etkenin orada yaşayan halk olduğunu belirterek, halkın sahip oldukları dil ve kültürlerin o şehrin sanattan  mimariye, edebiyattan inanca dek tüm olguların o şehrin ruhunu yansıdığını ifâde etti.

Alanında nadir denilebilecek bir bilgi şöleninin medeniyetin yüz akı olan, çok dilli, çok kültürlü yapısıyla birlikte yaşama kültürünün en güzel örneğinin yaşandığı Mardin şehrinde gerçekleştiriliyor olmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı  Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, UNESCO tarafından belirlenen verilere göre ülkemizde 39 dilin olduğunu ve  küreselleşme ile birlikte çeşitlilik gösteren dil ve kültürlerin yok olma tehlikesi altında olduğunu belirterek, ülkemizdeki yerel  yönetim ve üniversitelerin bulundukları şehrin dil ve kültürlerine  saygı duyan bir çaba içerisinde olduklarını görmek memnuniyet verici dedi.

Türkiye Yazarlar Birliğinin önayak olduğu ve Mardin Artuklu Üniversitesinin  katkı sunduğu kongrenin iki gün boyunca  toplamda 9 oturum ile birlikte 34 tebliğin sunulacağı bildirildi.