• /
  • HABERLER
  • /
  • Türkiye’deki İkinci Sanat ve Tasarım Fakültesini Açtık

Türkiye’deki İkinci Sanat ve Tasarım Fakültesini Açtık

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile kurulan “Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin İdari Dekanlık Binasını törenle açtık.

Midyat Belediyesi bünyesindeki Kültür Turizm Tanıtım Ofis Binası, Üniversitemiz ve Midyat Belediyesi arasında yapılan protokol ile sanat ve Tasarım Fakültesi İdari Hizmet Binası olarak tahsis edildi.

Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Türkiye’de ikinci üniversite olarak Mardin Artuklu Üniversitesinde açıldığını belirten Prof. Dr. İbrahim Özcoşar: “Türkiye şartlarında, Yüksek Öğretim Kurumu’nun yaklaşımları ve öğrencilerin eğilimleri doğrultusunda ki fikirlerini değerlendirerek; Midyat’ın kendi tabiatına, tarihine ve ruhuna eş olabilecek, mühendisliği sanatla harmanlayan ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’ni kurduk. Geleceğin mesleği olabilecek bir fakültenin temelini attık.  Bu pencereden bakınca Midyat’ın oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Öğrenci odaklı ve insanı merkeze alan bir anlayışla kendine özgü sosyal ve kültürel özellikleri ile marka şehir haline gelen Midyat’ın yerel değerlerini ve sanatlarını, akademik kanallarla evrensele taşımanın önemli bir adım olduğunu ifade eden Özcoşar,  Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açılan programlarla, Midyat’a gelecek öğrencilerin şehre sosyal ve kültürel birikime büyük katkılar sunacağına inandığını ifade etti.

Türkiye’de bu denli hızlı bir fakülte kuruluş sürecini tamamlayan ilçelerin nadir olduğunu vurgulayan Özcoşar, Midyat Kaymakamlığının, Midyat Belediyesinin ve Şehrin ileri gelenlerinin ortaya koyduğu çabanın takdirin üzerinde olduğunu ve kendilerine minnettar olduklarını belirtti.

Midyat’ın sıradan bir ilçe olmadığını söyleyen Midyat kaymakamı Tekin Dundar,  Midyat’ın  ayrıca değerlendirilmesi gereken, kendi içinde büyük potansiyeller barındıran, kadim bir kültür, yönetim, bilim ve  ticaret merkezi olduğunun altını çizerek ilçeye kurulan fakültenin güzel gelişmelere vesile olacağına  inandığını  söyledi. 

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin,  sürece ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Mardin’in ilçeleri arasında olan Midyat’ın ilk fakültesinin açılışını yapıyoruz. Yerel ve evrensel değerlerden güç alarak ilim, kültür, sanat ve teknolojide uluslararası alanda özgün ve yaratıcı olma vizyonu ile hedeflerine ulaşmaya çalışan Mardin Artuklu Üniversitesi  Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesinin açılmasıyla bu yolda önemli bir adım  atmıştır. Midyat  gibi farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin hayat imkânı bulduğu bölgede,  çağdaş bir fakülte projesinin ivedilikle sonuç bularak hayata geçmesi bizim için onur vericidir. Fakültenin açılma sürecinde yoğun gayret gösteren başta  MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar olmak üzere, Midyat Kaymakamı Tekin Dundar ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

‘Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’ İdari Dekanlık Binası’nın açılışına; MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Demir, Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Mehmet Cemal Oğuz ve Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Ekrem Akman,  Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Kaymakamı Tekin Dundar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile basın mensupları katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesinin ortak çalışmaları sonucu 2021 yılında Fakülte Derslik Binalarının yapımına başlanacağı ve  Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in  kendi sermayesi ile Midyat’ta bir yurt binası yapımına başlayacağı  müjdesi verildi.