• /
  • HABERLER
  • /
  • TRC3 Bölgesi Turizm Rotaları Üniversitemiz ve DİKA İşbirliğinde Belirleniyor

TRC3 Bölgesi Turizm Rotaları Üniversitemiz ve DİKA İşbirliğinde Belirleniyor

Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) 2020 Yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında, Üniversitemizin  başvuru sahibi olduğu, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası ve Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünün iştirakçisi oldukları, “TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması Fizibilitesi”  projesinin protokolü Dicle Kalkınma Ajansı ile imzalandı.

Üniversitemiz ile Turizm Fakültemizin, TRC3 Bölgesinde turizm alanında liderlik rolünü üstlenerek bölge turizmine profesyonel bir yön verecek olan ve yeni inanç-kültür turizmi rotalarının ortaya konulmasının hedeflendiği “TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması Fizibilitesi” protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim ÖZCOŞAR ile DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı tarafından imzalandı.

TRC3 Bölgesinde sürdürülebilir bir inanç ve kültür turizmi gelişimi için MAÜ olarak, akademik birikim ve tecrübelerini ortaya koyamaya kararlı olduklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

“Üniversite olarak, 5 Kasım 2020 tarihinde yaptığımız senato toplantısında kurulmasına karar vererek YÖK’e sunduğumuz ‘Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin’, Üniversitemizin Kültür ve İnanç Turizmi İhtisas Üniversitesi olmasına büyük katkı sağlamasının yanında Bölge ve Ülke turizmine de önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması fizibilite projesi ile TRC3 bölgesindeki (Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman) illerin, inanç ve kültür turizmi rotaları ile adından söz ettireceğini belirten proje yürütücüsü Doç. Dr. Serhat HARMAN;

“2020 Kasım ayı içinde TRC3 Bölgesi Turizm Paydaşları, Mülki İdari Amirleri ve Turizm Profesyonelleri ve Turist Rehberleri Odasının katılımı ile düzenlenecek olan ‘Açılış Toplantısı’ ve ‘ Turizm Çalıştay’ı ile rota çalışmalarına başlayacağız.” dedi.

Harman, fizibilite kapsamında turist rehberlerinin ve tur operatörlerinin katılacağı bir teknik gezinin de yapılacağını ve proje sonunda internet sayfasından TRC3 İnanç ve Kültür Rotalarının tüm Türkiye ve Dünya ile paylaşılacağının da müjdesini verdi.