MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Tıp Fakültemizin İlk Öğrencileri İlk Derse Unutulmaz Bir Programla Başladı

Tıp Fakültemizin İlk Öğrencileri İlk Derse Unutulmaz Bir Programla Başladı

2021 yılında kurulan ve iki yılın sonunda bütün hazırlıklarını tamamlayarak ilk öğrencilerini alan Tıp Fakültemizin ilk öğrencilerinin derse başlaması vesilesiyle öğrencileri karşılamak amacıyla bir program düzenledik.

Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Rektör Yardımcılarımız Ömer Bozkurt ve Serhat Harman, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim Bilici, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılarımız, Tıp Fakültesi Akademik Kadromuz, Üniversitemizin Yönetim ve Hocaları, Tıp Fakültemizin ilk öğrencileri ve aileleri katıldı.

Program; Mardin, Mardin Artuklu Üniversitemiz ve Tıp Fakültemizin tanıtıldığı kısa filmlerle başladı. Tıp Fakültemizin akademik kadrosunun tanıtımı yapıldı.

Program, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim Bilici ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın konuşmalarıyla devam etti.

Özcoşar: “Mardin’in Tıp Rüyası Gerçek Oldu”

Hekimliğin yeryüzündeki en muhteşem ve gelişmiş varlık olan insanın sağlığını korumak ve bozulan sağlığını tedavi etmek için vesile olmak mesleği olduğunu söyleyen Rektörümüz Özcoşar, çok kapsamlı bir bilgi edinip bu bilgiyi hikmetle yoğurduktan sonra sanata dönüştürerek mesleğini icra eden hekimlerin, tarih boyunca toplumda saygın bir konumda olduklarını ifade etti.

Rektörümüz Özcoşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıp Fakülteleri hem hekim yetiştirmek, hem tıp alanında uzmanlık ve doktora eğitimi vermek, hem de hastaları tedavi etmek ihtiyaçlarının hepsini bir arada karşılayan önemli kurumlardır. Bütün bu görevleri yaparken bir taraftan da öğretim üyeleri aracılığıyla toplumun sosyal ve sağlıkla ilgili tüm sorunlarına çözümler ararlar. Bilimsel araştırmalar yaparlar. Sosyal çalışmalarda yer alırlar. Kızılay, Yeşilay gibi toplum yararına çalışan saygın kurumların hepsinin temelinde tıp fakültesi öğretim üyeleri yer almıştır. Mardin gibi kadim bir şehrin en öncelikli, gerekli, acil ve çok gecikmiş ihtiyaçlarının başında yukarıda saydığımız bütün fonksiyonları bir arada yerine getirecek bir tıp fakültesi kurulması geliyordu. Tıp Fakültesinin bu şehir için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle, azimle, gayretle ve fedakârlıkla çalışarak, çok kısa bir sürede tıp fakültesinin kurulumunu, öğretim üyesi alımlarını, alt yapı, laboratuvar, kütüphane, derslik, hastane benzeri tüm ihtiyaçlarını tamamladık. Tıp fakültesi öğrencisi ve uzmanlık için asistan alımlarını yaptık. Bu süreçte yanımızda yer alan tüm kurum, kuruluş, şahıslara ve fakültemizin kurucu ekibine teşekkür ederiz. Bugün Mardin’in bir rüyası gerçek oluyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin eğitime başladığı bu tarihi günde sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Tüm öğrencilerimize ve ailelerine üniversitemize hoş geldiniz diyorum.”

Tıp Dekanımız, Tıp Öğrencilerini İlk Günlerinde Beş Dilde Selamlayıp Hoş Geldiniz Dedi 

Hep beraber farklı dinlerin, kültürlerin ve kimliklerin birlikte yaşadığı Mardin’imizde önemli bir bilimsel başlangıca şahitlik ettiklerini söyleyen Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim Bilici, yıllardır süren bir hazırlığın ve uzun süren çabaların bir sonucu olarak, Tıp fakültemizin ilk öğrencileri ile eğitime başladıklarını anlattı.

Hızlıca kuruluş sürecini tamamladıklarını ve kısa bir süre içinde uzmanlık eğitimi vermeye başladıklarını belirten Bilici, Türkiye’de belki de ilk defa bu denli kısa bir sürede, kendi binasında tıp eğitimi vermenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Tıp Fakültemizin eğitime başlamasının Mardin’e ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum diyen Dekanımız Salim Bilici öğrenci ve ailelerini beş dilde selamlayarak hoş geldiniz dedi.

Tıp Hocalarından Müzik Dinletisi

Üniversitemizin Tıp Fakültesi hocalarından oluşan Tıp Korosu misafirlere unutulmaz bir müzik dinletisi sundu. 

Tıp Fakültesi Hocalarının müzik dinletisi izleyicilerden büyük beğeni aldı ve her parça coşkuyla alkışlandı.

Mardin’in İlk Tıp Öğrencileri Önlük Giyme Heyecanını Yaşadı

Müzik dinletisinin ardından Mardin Artuklu Üniversitesini tercih ederek kazanan ve kayıtlarını yapan 41 öğrenci beyaz önlüklerini Rektörümüz ve Tıp Hocalarının elinden giydiler.

Aileler, Mardin’in ilk Tıp Öğrencileri olan çocuklarının hocalarının elinden önlüklerini giymesini heyecan ve sevinçle izlediler.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinin derse başlaması vesilesiyle hazırlanan salon programı Rektörümüz, Rektör Yardımcılarımız, Tıp Fakültesi Akademik Kadromuz ve ilk Tıp Öğrencilerimizin katılımıyla çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Salon programının ardından fuaye alanında kokteyl programı düzenlendi.