• /
  • HABERLER
  • /
  • Ombudsman Şeref Malkoç Mardin Artuklu Üniversitesi’ne Konuk Oldu

Ombudsman Şeref Malkoç Mardin Artuklu Üniversitesi’ne Konuk Oldu

Üniversitemiz, Türkiye Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç’u ağırladı. 

Üniversitemize ait Sosyal Tesis ve Uygulama Otelinde düzenlenen ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un konuk olduğu söyleşi programında; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve akademisyenler bir araya geldi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarelerin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarelerin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyerek idarelere önerilerde bulunma görevlerini üstlendiklerini aktaran Malkoç, bazı durumlarda ortaya çıkan çatışmaların daha önce tarafların aklına gelmeyen ya da repertuvarlarında olmayan davranışların, çözüm yollarının ve bunlara bağlı olarak da yeni ve uzun vadeli kazançların elde edilmesi için iyi bir başlangıç noktası olabileceği ve bu hususta hangi yolun seçileceği, taraflar arasındaki ilişki, uyuşmazlık konusu, verimlilik, kültür ve sosyal normlar gibi etmenlerle şekillenebileceğini dile getirdi. Bulunduğu şehre bilimsel kılavuzluk eden üniversitelerin bilinçli toplum oluşturmadaki lokomotif gücüne ihtiyaç duyulduğunu aktaran Malkoç, arabuluculuk alanında etkin eğitim programlarının tasarlanarak Ombudsmanlık kuruluşu ile paylaşılmasının ve arabuluculuk eğitimi ile ilgili akademik paydaşların görüşlerinin alınmasını önemsediklerini ifade etti. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, davete icabet eden Türkiye Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile bir araya gelmekten ötürü memnuniyetlerini dile getirdi.