• /
  • HABERLER
  • /
  • Öğrencilerimizden Birincilik Ödülü

Öğrencilerimizden Birincilik Ödülü

Üniversitemiz Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Diyarbakır’daki yarışmadan birincilikle döndü.

13-17 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen “Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı” kapsamında üniversitelerin yarıştığı yemek yarışmasında öğrencilerimiz ödülleri topladı. Fuarda Diyarbakır ve Mardin başta olmak üzere Malatya, Bingöl, Van, Osmaniye, Mersin, Trabzon, Kastamonu, Hatay ve Kayseri’nin de aralarında olduğu 45 ilin mutfağı, sektörün profesyonelleri tarafından tanıtıldı. Mutfak tanıtımlarının yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü Öğretim üyeleri Doç. Dr. Lokman Toprak ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yarış tarafından modere edilen “Diyarbakır Gastronomi Çalıştayı” , GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, diğer kamu kurumları, akademisyenler, gastronomi yazarları, blogerlar şefler ve sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 70 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Fuar kapsamında düzenlenen yemek yarışmasında ana yemek, balık, tavuk ve tatlı kategorilerinde diğer üniversitelerin öğrencileri ile yarışan Turizm Fakültemize bağlı Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri, ülkemizin ünlü şeflerinin jürilik yaptığı yarışmalar sonunda, öğrencilerimizden Berkay Nedim, balık kategorisinde, Fatma Tunç, ana yemek kategorisinde altın madalya alırken, Merve Sağlam, tatlı kategorisinde, Asya Akpolat da ana yemek kategorisinde gümüş madalya, Zinet Aşan da tavuk kategorisinde bronz madalya aldılar. Yine öğrencilerimizden Sultan Kürküt, Sultan Çalışır ve Asya Akpolat’tan oluşan ekip, yarışmada birinci olarak 3 altın madalya daha aldılar. Böylece MAÜ toplamda, 5 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Ayrıca grup olarak yarışılan en iyi üniversite kategorisinde en yüksek puanı alan MAÜ öğrencileri böylece Mardin’e en iyi üniversite ödülünü de getirdiler.

Öğrencileri ve Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Lokman Toprak, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Semra Gürbüz ve bölüm hocalarından Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yarış’ı Rektörlük makamında ağırlayan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, ödül alan öğrencileri ve hocalarını tebrik ederek, üniversite ve şehir olarak bu başarıdan gurur duyduklarını söyledi ve kısa bir süre önce işletmesi Turizm Fakültesine devredilen MAÜ Uygulama Oteli ve Sosyal Tesisinde, Bahar dönemi ile birlikte Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin sunumlara başlayacaklarının müjdesini verdi. Bu çalışmaların, Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma hedefi kapsamında yapılan faaliyetlere güçlü bir destek anlamını taşıdığını ifade eden Rektör Özcoşar, bu hedefe ulaşmada başta basın kuruluşları olmak üzere sektörün ve tüm Mardin’in desteğini beklediklerini ifade etti.