• /
  • HABERLER
  • /
  • Mimarlık Başarısında Gelenek Bozulmadı

Mimarlık Başarısında Gelenek Bozulmadı

Üniversitemizin Mimarlık Fakültesi öğrencileri, mimarlık eğitimcilerini bir araya getirerek Türkiye’deki mimarlık eğitimi ortamlarını geliştirmeyi amaçlayan Mimarlık Eğitimi Derneği (MİMED)‘in, her yıl iki aşamalı olarak düzenlediği “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması”nda  Jüri Özel ödülünü almaya  hak kazandılar.

Mimarlık Eğitimi Derneği MİMED tarafından bu sene on sekizincisi düzenlenen ve mimarlık bölümü lisans programlarına kayıtlı öğrencilerin mimari proje stüdyolarında ürettikleri projelerle katıldıkları ‘MİMED 2019 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri’ne 63 üniversiteden toplam 800 proje başvuruda bulunularak rekor bir  katılımın gerçekleştiği öğrenildi.

35 üniversiteden toplam 219 projenin dijital ön elemeyi geçerek  jüri değerlendirmesine sunulduğu bilgisini veren Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Zeynep Ataş,  mimarlık alanında nabız tutan MİMED yarışmasında son 4 yıldır ödül aldıklarını belirterek daha büyük başarılara imza atmak istediklerini  ifade etti.

Ataş, projenin konusu ve veriliş biçiminden çok, verilen tasarım problemine öğrencinin yaklaşımının göz önünde bulundurulması, proje sürecinde sarf edilen entelektüel emek ve gerçekleştirilen araştırmanın temsil edilmiş olması, bağlam (fiziksel, toplumsal, kültürel, tarihsel) ile kurulan ilişkinin değerlendirilmesinin yanı sıra öğrencinin içinde bulunduğu akademik yılın gerektirdiği birikime sahip olmasının da MİMED tarafından proje değerlendirme ölçüsü olarak kabul edildiğini söyledi.

Türkiye’nin her yerinden ve  köklü  üniversitelerinden  katılımın sağlandığı “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması”nda, Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin başarı ödülünü kazanmalarının, heyecan verici olduğunu belirten Üniversite Rektörümüz Prof. Dr.  İbrahim Özcoşar, “Mardin Artuklu Üniversitesine ait özel bir kimlik oluşturma çalışmalarına başladık ve öğrencilerimizin her başarısı kimliğimize olan aidiyet  duygumuzu pekiştirerek büyük bir sevinç ve gurur yaşamamıza sebep oluyor. Bu tür başarıların Artuklu Üniversitesi kimliğine büyük katkılar sunarak kimliğimizi desteklediğini düşünüyorum.” dedi.

MİMED 2019 “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması”nda Mardin Artuklu Üniversitesini temsil ederek, Jüri Özel ödülüne hak kazanan Mimarlık Fakültesi 3.sınıf  öğrencisi  Sibel Çamurdaş ve 4. sınıf Muhammed Talib Özerdem’i tebrik eden Rektör Özcoşar, başarıların devam etmesi temennisi ile üniversite adına kendilerine  tablet hediye etti.

Üniversitemizin  önümüzdeki yıllarda  güçlendirilecek  olan Akademik Kadro çalışmalarında Araştırmacı Yetiştirme Projesi (AYP) sınavlarında başarı gösteren  Mardin Artuklu Üniversitesi mezunlarına öncelik verileceği konusunda öğrencilere  müjde veren Özcoşar, alınacak akademik kadronun en az iki dil öğretimi ve yurt dışı deneyimlerle vizyonu geniş, etkin  ilim insanlarının üniversitede hizmet vermesini sağlayacaklarını ifade etti.