• /
  • HABERLER
  • /
  • Milletimizin Başı Sağolsun (28.02.2020)

Milletimizin Başı Sağolsun (28.02.2020)

Bilindiği üzere en uzun kara sınırımızın bulunduğu Suriye’de, 2011 yılından beri bir iç savaş yaşanmakta olup, bu savaş, bölge ülkelerinin tümünden daha fazla Türkiye’yi etkilemiştir.

Bu ülkede mevcut rejimin sivillere yönelik katliamlarından kaçan milyonlarca mülteciye yıllardır ev sahipliği yapan ülkemiz, bunun ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçlarına da tek başına maruz kalmıştır.

Ülkemiz için giderek bir beka sorunu haline dönüşen Suriye krizinin barışçıl bir şekilde çözümü için ülkemiz yıllardır büyük çabalar göstermektedir. Suriye rejiminin hamisi Rusya ve İran ile önce Astana ardından da Soçi’de varılan mutabakatlar neticesinde sınırımızın ötesinde İdlib bölgesinde bir gerginliği azaltma bölgesi (De-Escalation Zone) ilan edilerek ülkemize yönelik daha büyük göçlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Ancak son birkaç aydır varılan mutabakatın aksine bu bölgeye yapılan ve tamamen sivilleri hedef alan Rusya ve İran destekli rejim saldırıları sonucu sınırımıza doğru büyük bir kitlesel hareketlilik başlamıştır. Bu sebeple Soçi mutabakatının gereğinin yerine getirilmesi ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması amacıyla Silahlı Kuvvetlerimiz bölgeye askeri yığınak yaparak, buradaki sivil katliamını önlemek ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamayı amaçlamıştır.

Şubat ayı boyunca tek amacı rejimi Soçi mutabakatı ile belirlenen sınırların gerisinde tutmayı amaçlayan askerlerimize çeşitli saldırılar düzenlenmiş ve bu saldırılar sonucu askerlerimiz şehit olmuş veya yaralanmıştır.

Son olarak, çoluk çocuk demeden yıllardır halkına ölüm yağdıran ve tarihe kara bir leke olarak geçen Suriye’deki mevcut rejim, dün, mübarek Regaip kandili gecesinde Silahlı Kuvvetlerimizin konuşlandığı bir noktaya hava saldırısı düzenlemiş ve bu saldırı sonucu şu ana kadar 33 askerimiz şehit olmuş, 32 askerimiz de yaralanmıştır. Bu saldırı, rejimin ve destekçilerinin hiçbir şekilde barışçıl bir çözüm amacında olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuştur.

Mardin Artuklu Üniversitesi olarak, nerede bir mazlum varsa oraya el uzatan, Suriye'de yürüttüğü haklı mücadelesini uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak hedeflerine ulaşana kadar sürdürmekte kararlı olan devletimizin ve hükümetimizin bu haklı ve kararlı duruşunu desteklediğimizi ilan ederken, dünkü ve daha önceki tüm saldırılarda şehadet mertebesine ulaşan tüm askerlerimize ve sivil görevlilerimize Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifalar dileriz. Temennimiz ve duamız daha başka şehit haberi almadan bu meselenin çözüme kavuşturulabilmesidir.

Milletimizin başı sağolsun, Allah yar ve yardımcımız olsun.