MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Mardin’de Diyabetli Çocuklar Kampı Gerçekleştirildi

Mardin’de Diyabetli Çocuklar Kampı Gerçekleştirildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Mardin’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan ‘Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı’ bu yıl ikinci defa düzenlendi.

Nusaybin DSİ Baraj Piknik Tesislerinde düzenlenen 2. Mardin Diyabetli Çocuklar Kampına Mardin Merkezinden, ilçelerinden ve bölge illerinden çok sayıda diyabetli çocuk katıldı. 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından Mardin Sağlık Müdürlüğü, Diyabetli Çocuklar Vakfı, Nusaybin Kaymakamlığı ve Nusaybin Belediyesi işbirliğinde düzenlenen kamp 3 gün devam etti.

Mardin’in İlk Asistanları ve Tıp Öğrencileri Kampta Gönüllü Görev Aldı

Mardin’de ilk defa göreve başlayan Asistan Doktorların ve Mardin’in ilk Tıp Öğrencilerinin de çocuklara eşlik ettiği kampta eğitici eğlendirici faaliyetlerin yanı sıra diyabetli çocukların hayatını kolaylaştıran sağlık etkinlikleri de gerçekleştirildi.

İkinci Mardin Diyabetli Çocuklar Kampına Tıp Fakültemizin hocaları, üniversitemizin diyetisyenlik ve hemşirelik bölümü öğrencileri, doktor, hemşire, diyetisyen, psikolog ve sosyal hizmet uzmanları da katılarak diyabetli çocuklarla yakından ilgilendiler.

Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Nusaybin Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, ve Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı/İş İnsanı Ömer Özel ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici de kampın ikinci günü düzenlenen akşam etkinliğine katılarak çocukların mutluluğunu paylaştılar.

Milletvekili de Diyabeti Çocukları Yalnız Bırakmadı

Kampın üçüncü günü Mardin Milletvekili Faruk Kılıç da Nusaybin Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı ile birlikte Nusaybin DSİ Baraj Tesislerinde gerçekleştirilen kampı ziyaret ederek Mardin ve bölge illerinden kampa kayılan diyabetli çocuklarla birlikte vakit geçirdi, kendileriyle birebir ilgilenerek sohbet etti.
 
Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı Türkiye’ye Örnek Bir Çalışma Oldu

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından Nusaybin Kaymakamlığı ve Nusaybin Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Diyabetli Çocuklar Kampı'na 120 diyabetli çocuğun katıldığını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kampa katkılarından ve katılımından dolayı Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı’na teşekkür etti.

Türkiye’de örnek bir çalışma olan ‘Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı’ etkinliğini düzenleyen Tıp Fakültesi’ni de kutlayan Özcoşar, kuruluşunun ikinci yılında asistan Doktor yetiştirmeye başlayan ve ilk Tıp öğrencilerini alan Tıp Fakültemizin sağlık hizmetleri ve sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da adından söz ettiren Tıp Fakültesi Yönetimi ve Hocalarına özellikle teşekkür etti.

Kamp Renkli Görüntülerle Sona Erdi

Üç gün devam eden bölgenin ilk ve tek olan Diyabetli Çocuklar Kampı renkli görüntülerle sona erdi.

Çocuklar parmak boya etkinliğiyle kamp hatıra çalışmasına el işaretlerini bırakarak 2023 Mardin Diyabetli Çocuklar Kampına izlerini bıraktılar.