MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Gastronomi ve Ebelik Bölümlerinde İlk 5’teyiz

Gastronomi ve Ebelik Bölümlerinde İlk 5’teyiz

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) internet sayfasında açıklanan 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre üniversitemiz Turizm Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bölüm bazında en yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversitesi sıralamasında derece yaptı. 

Türkiye’de ve dünya akademisinde güçlü bir Sosyal Bilimler+ 5T vizyonu ile kurumsal vizyonunu sürekli geliştiren bir üniversite olarak “Ahlak, Bilgi, Üretim” denklemlerinde ilerlediklerini ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre yüzde yüz doluluk oranını yakalayan Üniversitemiz Turizm Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültelerindeki bölümlere yerleşen öğrencilerin en yüksek puanlar ile kontenjanı doldurmalarını öğrencilerin teveccühü olarak gördüğünü ifade etti. 

Öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla alanında uzman akademisyenler eşildiğinde kaliteli bir eğitim alacak olan öğrencileri gönülden tebrik ettiğini ifade eden Özcoşar, üniversitemizi tercih eden öğrencilerin girişimci ve inovatif bir üniversite modeliyle eğitim alacaklarını ve ailemizin  bir parçası olmaktan daima gurur duyacaklarını temenni ettiğini söyledi.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Bilgin, bölüm bazında en yüksek puanla öğrenci alımı sıralamasına göre Türkiye devlet üniversitelerinde bulunan 45 Ebelik bölümü içerisinde Mardin Artuklu Üniversitesi Ebelik bölümünün sıralamada 4. olduğu bilgisini paylaştı.

Üniversitemiz Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Harman  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre MAÜ’nün, Türkiye’deki  devlet üniversiteleri içerisinde bulunan 61 Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün, bölüm bazında   en yüksek puanla öğrenci alan ilk beş devlet üniversitesi içerisine girdiğini belirtti.