• /
  • HABERLER
  • /
  • Artuklu Üniversitesi’nden Öğrenci Odaklı Hamle

Artuklu Üniversitesi’nden Öğrenci Odaklı Hamle

Üniversitemizin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Kızılay Öğrenci Topluluğu’nun girişimleri ve Kızılay Mardin Şubesi’nin destekleri ile Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsünde butik giyim mağazası törenle hizmete açıldı.

Bir yıl boyunca ilk bin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisinin yaralanacağı butik mağaza açılışına;  Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kızılay Genel Merkez Yönetim kurulu üyesi Ercan Tan, Artuklu Kaymakamı Hasan Gökpınar, Üniversitemizin Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vahap Özpolat ve Prof. Dr. Sibel Derviş, Genel Sekreter Yardımcılarımız M. İkbal Saylık, Edip Özkan ve M. Beşir Büyüktaş, Rektör Danışmanı Dr. Ahmet Ceylan ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Bayar, Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Berhuni, Kızılay Mardin Şubesi Başkan ve üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Üniversitemizin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, fakülte ve yüksekokullarda maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin tespit edildiği bilgisini veren SKS Daire Başkanı Mehmet Bayar, sosyo-ekonomik açıdan desteklenmesi gereken öğrencilere sunulan yemek ve konaklama gibi çeşitli burs imkânlarının yanında giyim konusunda da öğrencilerin destekçisi olduklarını ifade etti.

Bir yıl boyunca Kızılay Öğrenci Topluluğu tarafından işletilecek olan butik mağazanın hayır kurumları tarafından desteklenmesi durumunda sürekli olarak açık kalabileceğini söyleyen Bayar,  SKS tarafından belirlenen ilk grup bin ihtiyaç sahibi öğrencinin, Merkezi Kampüs alanı Edebiyat Fakültesi binasında hizmete giren ‘Türk Kızılayı Mardin Butik Mağazası’ndan kullanılmamış kıyafetleri ücretsiz alabileceklerini ifade etti. 

Kızılay Mardin Butik Mağazasının Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılmasından ve öğrencilere hizmet verecek olmasından dolayı oldukça memnun olduğunu ifade eden Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kızılay’ın çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahap Özpolat, Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ağırlıklı olarak orta düzey gelir seviyesine sahip gruplardan oluştuğuna değinerek,  bu tür sosyal yardımların öğrencilere ciddi katkı sunacağını söyledi ve bu tür bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan’ın şahsında tüm Kızılay kurumuna teşekkür ettiklerini bildirdi.

Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan da, 36 üniversitede mevcut olan bu uygulamanın MAÜ’de de açılmasından memnun olduklarını belirterek bu hizmetin devamlılığı için şehirdeki kurum/kuruluş ve şahısların desteklerinin önemli olduğunu söyledi. 

Açılış programı, kurdela kesiminin ardından mağazanın incelenmesi ile son buldu.