• /
  • HABERLER
  • /
  • Akademik Terfilere Cübbe Giydirildi

Akademik Terfilere Cübbe Giydirildi

Üniversitemizde görev alan ve  başarılı çalışmaları ile üst unvanlar alan akademik personeller için ‘Akademik Değerlendirme Toplantısı ve Cübbe Giyme’ töreni düzenledi. 

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü Vali Kılıçlar salonunda düzenlenen ‘Akademik Değerlendirme Toplantısı ve Cübbe Giyme’ töreninde, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar akademik unvarlarında ilerleme sağlayan ilim insanlarını tebrik ederek cübbelerini giydirdi.

Bilimin Fabrikası olan üniversitelerin dinamik, üretken eserler ortaya koymasının gerekliliğini ifade eden Özcoşar, glokalizim kavramının tam olarak içini doldurmak adına kendini sürekli olarak yenileyen ve araştırmayı öğrenmeyi kendisine destur edinmiş üretken akademisyenlerin elzem olduğunu belirtti.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin belirlediği stratejik hedefler doğrultusunda ivme kazanma yolunun akademik başarılardan geçtiğini vurgulayan Özcoşar, “Özgürlük ve öznel olma iddiamız modern dönemin en büyük akademik entelektüel handikabını aşma hedefine dayanıyor. Bu gün akademik camiada  kullandığımız ve önem atfettiğimiz bizi heyecanlandıran bir kavramın, yarın hiçbir şey  işaret etmeyecek olması ihtimali aslında tüm  teorik kavramsallaştırma ve araştırmaların bir araç olmanın ötesinde anlam ifade etmediğini ve akademisyenlerin, akademinin ve ûlemanın bunların ötesinde bir gayeye ram olmaları gerektiğinin en bariz kanıtını görüyoruz.” dedi.

Bu yaklaşımla teorik olarak bağlılığı olmayan ama kendini yaşadığı coğrafyaya borçlu hisseden bir akademik yaklaşımla göreve gelerek çalışmalarını sürdürdüklerini ve  Mardin Artuklu Üniversitesi’ni zirveye taşıyarak  diğer üniversitelere örnek olacak birçok projeye start verildiğini hatırlatan Özcoşar, Üniversiteyi merkeze alan ve şehre her alanda dönüşü olacak başarılar hedeflediklerini  belirtti.  

Törende; 2 Akademisyen ‘Profesör’, 13 akademisyen ‘Doçent’, 15 Akademisyen ‘Dr. Öğretim Üyesi’, 1 Akademisyen ‘Öğretim Görevlisi’, 4 Akademik Personel ‘Araştırma Görevlisi’ unvan belgesini alarak cübbe giydi. 

Akademik  kariyerini emeklilik ile tamamlayan  Üniversitemizin Yaşayan Diller  Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Bölümünde görev yapan  Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Tayfun’ a Üniversiteye sunduğu önemli katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyemiz Yılmaz Özdil’e ise yazıp-yönettiği "Barê Giran" (Ağır Yük) filminin 7. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü kazanarak gösterdiği başarıdan dolayı kendisine plâket takdim edildi.

Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.