MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Akademik Osmanlıca İle Tarihe Yolculuk Yaptık

Akademik Osmanlıca İle Tarihe Yolculuk Yaptık

Üniversitemiz tarafından hazırlanan “Osmanlıcayla Tarihe Yolculuk: Osmanlı Türkçesi ile Yazılmış Tarihi ve Edebi Metinleri Akademik Düzeyde Okuma ve Yazma Eğitimi” projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Proje kapsamında Üniversitemiz ve TUBİTAK işbirliği içinde ‘Osmanlıca Türkçesiyle Yazılmış Tarihi ve Edebi Metinleri Akademik Düzeyde Okuma ve Yazma Eğitimi’ düzenlendi.

TÜBİTAK-BİDEB 2237 Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Oktay tarafından hazırlanan proje, Türkiye’de öğrenim gören lisans ve lisansüstü eğitimine devam eden öğrencilere akademik düzeyde Osmanlı Türkçesi eğitimi vermeyi içeriyor.  

Proje ile lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam eden öğrencilere alanlarıyla ilgili Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan metinleri akademik düzeyde okuma ve yazma süreçleri ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanıyor.

Katılımcılar, Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan başta tarihi ve edebi metinler olmak üzere kültürel, ahlaki ve dini muhtevayla yazılmış birçok metinle ilgili akademik düzeyde çalışma yapabileceklerini belirttiler.

Projeye katkı veren herkese teşekkürlerini sunan Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Oktay, projenin Türkiye akademisi başta olmak üzere üniversite ve öğrencilerine beklentilerin ötesinde katkı sunmasını diledi.