MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Törenimiz Rektörümüzün Sunumuyla Başladı

Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Törenimiz Rektörümüzün Sunumuyla Başladı

Üniversitemiz tarafından ‘Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Töreni’ düzenlendi.

Tören, Rektörlük Binamız AKM salonunda yapıldı. Törene Mardin Vali Vekili Abdullah Demirdağ, Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İl Protokolü, İl Kurum Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri, İş İnsanları, Üniversite Yönetimi, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektörümüz Üniversitemizin Fiziki/Akademik Gelişim Sürecini Anlattı

Törenin açış konuşmasını ve sunumunu Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar yaptı.

2019 yılından itibaren Mardin Artuklu Üniversitesi olarak neler yapıldığını ve gelecekteki 3 yılda neler yapmayı planladıklarını kamu, özel sektör ve sivil toplum paydaşlarıyla paylaşmak istediklerini belirten Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar

'Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Töreninde' Mardin Artuklu Üniversitesinin dünden bugüne fiziki ve akademik gelişim serüvenini görsel ve videolarla anlattı.
 
Şehre Dokunan ve Şehrin Dokunduğu Bir Üniversite

Bütün çalışmalarının ana temasının bir ‘Artuklu Üniversitesi’ kimliği oluşturmak olduğunun altını çizen Özcoşar, bugün artık şehre dokunan ve şehrin dokunduğu bir üniversiteye dönüşmüş olduklarını belirtti.

Özcoşar, Üniversite yönetiminin en belirgin özelliğinin ilişkilerin hiyerarşik değil paydaşlık zemininde kurulması olduğunu anlattı.

Yerel ve evrensel değerlerden güç alarak ilim, kültür, sanat ve teknolojide uluslararası alanda özgün, yaratıcı ve lider bir üniversite olmak vizyonuyla yollarına devam edeceklerini söyleyen Üniversitemiz Rektörü Özcoşar, İnsanı merkez alan, yerel ve evrensel değerlere dayalı eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, kültür-sanat, bilim ve teknoloji alanlarında özgün, yenilikçi ve eleştirel bakışı ilke edinen, ahlaki değerlerle donanmış, çevreyi önemseyen, sosyal ve mesleki sorumluluğa sahip, kurum ve kalite standartlarına uymayı özümsemiş, insanlığın birikimine katkı sunan örnek bireyler yetiştirmek ve bu alanlarda özgün araştırmalar yapan lider bir üniversite olmak hedefi ve misyonu doğrultusunda gelişim sürecini daha da ileriye taşıyacaklarını sözlerine ekledi.
 
MAÜ eşittir AHLAK, BİLGİ, ÜRETİM…

Özcoşar Sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Mardin Artuklu Üniversitesi artık öğrencisi, hocası ve idari çalışanları ile koca bir aile oldu. Bu aile kendi içinde uyumu sağladığı gibi Mardin’de de hemen her alanda görünür ve şehre katkı sunan bir üniversite kimliğine dönüştü. MAÜ öğrencisiyle, hocasıyla bir yandan deprem çalışmalarında en önde yer alırken diğer yandan sanayi, tarım, turizm ve akla gelebilecek çok farklı sektörlerle projeler hazırlayan, işbirlikleri yapan bir üniversiteye dönüştü. Bugün artık şehirde nereye bakarsanız üniversitenin izini görmeniz mümkün. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası alanlarda kendini ispatlamaya çalışan bir girişim ruhu da her gün biraz daha görünür hale geliyor.

Rektörümüz Özcoşar, MAÜ eşittir AHLAK, BİLGİ, ÜRETİM… diyerek sunumunu bitirdi.