T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Doğumunun Yüzüncü Yılında Necati Cumalı Sempozyumu'na davetlisiniz

Doğumunun Yüzüncü Yılında Necati Cumalı Sempozyumu'na davetlisiniz

Eserleriyle Türkiye’nin kültürel hayatına ve sanatına önemli katkılar yapan bir sanatçı olan Necati Cumalı, doğumunun yüzüncü yılında düzenlenen bir sempozyumla anılacak. Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde çevrimiçi düzenlenecek sempozyum Türk Dil Kurumu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Urla Kaymakamlığı ve Urla Belediyesi paydaşlığında gerçekleşecek.

 

Kaleme aldığı şiir, hikâye, roman, oyun ve deneme türündeki eserleriyle Türk edebiyatına ve sanatına önemli katkılar sunan ve Metin Erksan tarafından sinemaya uyarlanan Susuz Yaz adlı eseriyle 1964 yılında Türk sinemasına ilk önemli ödülü, Altın Ayı’yı kazandıran Necati Cumalı, doğumunun yüzüncü yılında Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen bir sempozyumla anılacak. Türk Dil Kurumu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Urla Kaymakamlığı ve Urla Belediyesi işbirliğiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek sempozyum, 13 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’de başlayacak ve Mardin Artuklu Üniversitesi YouTube kanalı MAUNİV üzerinden canlı yayınlanacak.  

Açılış konuşmaları ile başlayacak etkinlikte Cumalı’nın edebiyat, tiyatro ve sinema alanlarına yaptığı katkılar farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin katılacağı bilimsel oturumlarda tartışılacak. Prof. Dr Hülya Nutku, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Prof. Dr. Ülkü Eliuz, Prof. Dr. Zeynep Çetin Erus, Prof. Dr. Abdullah Şengül, Prof. Dr. Songül Taş gibi alanında uzman akademisyenlerin Necati Cumalı ve eserlerine ilişkin bildiriler sunacağı etkinlik, edebiyat eleştirisi duayenlerinden Doğan Hızlan ve yazdığı senaryolarla Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran Sefa Önal’ın katılımıyla gerçekleştirilecek kapanış oturumu ile sona erecek.  

Etkinlik kapsamında Necati Cumalı’nın yazdığı oyunlardan  2016-2017 sezonunda İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Gömü, yazarın ölüm yıldönümü olan 10 Ocak 2021 Pazar günü saat 20.00’da; 2013-2014 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Nalınlar ise Cumalı’nın doğum günü olan 13 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 21.00’da Mardin Artuklu Üniversitesi’nin YouTube kanalından yayınlanacak.

 

Sempozyum programı için buraya tıklayınız.