T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü
  • /
  • Gezi Rehberi

Gezi Rehberi

Nerelere Gidilir

Mardin'de Abbaralar, Mardin Evleri, Kırklar Kilisesi (Mar Behnam Kilisesi),Surp Hovsep Kilisesi(Mar Yusuf), Mardin Müzesi (1895), Meryem Ana Kilisesi (1895), Çerme Ailesi Evi(1909), Kız Meslek Lisesi(1901), Zinciriye Medresesi(1385), Kervansaray(17./18.yy), Şahtana Ailesi Evi(1890), Eski Vali Konağı(19.yy. sonu), Eski Askeri Kışla(19.yy. sonu), Bab-es-sur Camii(14.yy), Savurkapı Hamamı(12.yy.sonu-13.yy başı), Sitti Radviyye Medresesi, (12. yy. sonu), Hamza-i Kebir Zaviyesi(1438), Firdevs Kasrı (13.yy), Deyruzzafaran Manastırı (4.yy), Şehidiye Medresesi(13.yy.), Emir Hamamı, Revaklı Çarşı(17.yy), Kayseriye Bedesteni(15.yy),Ulu Cami(12.yy.), Mar Mihail Kilisesi(5.yy.), Kasımiye Medresesi(15.yy. sonu-16.yy.başı), Cihangirbey Zaviyesi (15.yy.) görülmeye değer yapılardan bazılarıdır.

Mardin'e 68 km. uzaklıkta bulunan Midyat'ta Tur Abidin Metropolitliğin merkezi olan Mar Gabriel (Deyrulumur) Manastırı, Mar Şimuni, Mar Barsavmo, Meryem Ana, Mar Anisnoyo, Mar  Şarbil ve Protestan kiliseleri ile eski bir konaktan dönüştürülmüş Devlet Konukevi görülmeye değer yerlerdir.

Mardin'e 31 km. uzaklıkta yer alan Dara, 505 yılında Roma İmparatoru Anastasius tarafından Susani akınlarına karşı koymak için bir askeri garnizon şehri olarak kurulmuştur.Tarihi İpek Yolu'na yakın olması sebebiyle Doğu Roma- Sasani mücadelelerine de sahne olan şehirde, su sarnıcı, kaya mezarları, baraj, agora, su kemerleri, taş ocakları, tapınak, mağara evleri ve halk arasında zindan olarak bilinen yeraltında kalan kısmı günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Ne Yenir

BULGUR PİLAVI     
ÇİĞ KÖFTE
DOLMA 
ETLİ EKMEK     
HİNDİ DOLMASI     
İÇLİ KÖFTE
İGBEBET     
KABURGA DOLMASI
KAVURMA
KİBE VE BUMBAR DOLMASI
LEBENİYE
MERCİMEK KÖFTESİ
MEVLÜT ÇÖREĞİ    
SEMBUSEK     
ZERDE

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü