T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SANAT TARİHİ BÖLÜMÜ
  • /
  • Bölüm Hakkında

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Bölüm Hakkında

Sanat Tarihi bölümümüz 2009 yılında kurulmuş olup 2012 yılında da öğrenci alımına başlamıştır. %30 İngilizce eğitim veren bölümümüzde öğrenciler önce hazırlık eğitimi alır. Öğrencilerimiz daha sonra dört yıllık sanat tarihi eğitimini tamamlayarak Sanat Tarihçi ünvanını alır. Üniversite tercih klavuzunda 40 kontenjan olarak belirlenen bölümümüzde şuan toplamda 85 öğrenci kayıtlıdır. Bölümümüzde bir Doçent Dr, 3 Dr. Öğrt. Üyesi ve 3 araştırma görevlisi bulunmaktadır. 
Bölümümüzdeki hocalarımızdan Doç.Dr. Evindar Yeşilbaş Anadolu’nun önemli kalelerinden olan Mardin Kale Kazısı Bilimsel Danışmanlığını, Dr. Öğretim Üyesi Zekai Erdal da Siirt- Tarihi Tillo  Ziyaretler (Fakirullah ) Mahallesi 130 Ada, 28 parseldeki tescilli tarihi mezarlık alanı kurtarma ve temizlik kazısında bilimsel danışmanlık yapmaktadır. Öğrencilerimiz hem bu kazılarda hem de diledikleri diğer kazı ve kurumlarda zorunlu staj uygulamalarını yapabilmektedirler.
Mardin kentinin sunduğu tarihi ve kültürel miras, Sanat Tarihi eğitimi almak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Adeta bir açık hava müzesi konumundaki kent, teorikte öğretilenler her bir bilgiyi, uygulamada anlama, deneyimleyerek yaşama imkanı sunar. Bölümümüzde Türk İslam Sanatı, Bizans Sanatı, ve Çağdaş ve Batı Sanatı ve Genel Sanat Tarihi olmak üzere dört anabilim dalı bulunmaktadır. Sanat Tarihi Bölümü lisans öğretimini tamamlayan öğrenciler “Sanat Tarihçi” unvanını alırlar. Şartlarını yerine getirenler üniversitede akademisyen olarak çalışmalarını sürdürebilirler. Sanat Tarihi Anabilim Dalı’ndan mezun yüksek lisan öğrencileri Sanat Tarihi alanında Yüksek Lisans Derecesi, Doktora mezunları “Sanat Tarihi Doktoru” derecesi alırlar. Müzelerde uzman ve araştırmacı olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı kurumlarda uzman olarak çalışabilirler. Lisans döneminde veya sonrasında öğretmenlik formasyonunu tamamlamak suretiyle ilk öğretim ve liselere öğretmen olarak atanabilirler.

Programdan mezun olanlar üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen olarak, Kültür Bakanlığı’na bağlı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde, Arkeoloji ve Etnografya Müzelerinde, koruma kurullarında, belediyeler bünyesinde oluşturulan KUDEB (Koruma Uygulama Denetleme Birimi) komisyonlarında, TBMM’ye bağlı Milli Saraylar Dairesi’nde, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüklerinde, Turizm Bakanlığı bünyesinde uzman olarak görev yapabilirler.

Ayrıca iyi derecede yabancı dil bilen mezunlar, “rehberlik sertifikası” almak kaydıyla turizm rehberi olarak, Özel Müzelerde ve Sanat Galerilerinde (Yönetici, Uzman ve Araştırmacı Olarak), Bankalarda ve özel sektörde Kültür ve Sanat bölümlerinde, gerekli öğretmenlik formasyonlarını tamamlayan öğrenciler de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta dereceli okullarda Sanat Tarihi öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü