T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  • /
  • HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ GENEL BİLGİLER

HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ GENEL BİLGİLER

TARİHÇESİ

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, 02.11.1996 yılında 8655 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş olup, 29 Mayıs 2007 tarih ve 5662 sayılı kanunla kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokuluna bağlı iken 17 Nisan 2019 tarihli 30749 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi uyarınca Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak resmi gazetede yayımlanan Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesine yönelik karar ile kurulmuştur.

 

PUAN TÜRÜ

SAYISAL Puan Türü - Taban Puan: 318.04

 

İSTİHDAM İMKANLARI

Hemşirelik büyük oranda Hastanelerde heşirelik görevi yapmakla beraber, akademik kariyer, eğitim formasyonu alırsa öğretmenlik, özel eğitimlerini alıp diyaliz merkezlerinde, tüp bebek merkezlerinde çalışabilme, enfeksiyon kontrolü, savaş, sağlık ekonomisi, evde bakım, yaşlı bakımı, mobil sağlık, sağlık sosyolojisi, sağlık hukuku,. hemşire sistem koordinatörleri, kronik hastalıkların yönetimi için hemşire koçlar, sistemlerin tasarlanması ve uygulanması için hemşire bilgi sistemi uzmanları, hemşire liderler ve politika geliştiriciler gibi yeni roller hemşireleri beklemektedir.

 

STAJ ve UYGULAMALI EĞİTİM OLANAKLARI

Hemşirelik bölümü olarak 1. sınıfta 1; 2., 3. ve 4. sınıfta 2'şer uygulamalı dersimiz vardır. Bu uygulamalar birinci ve ikinci sınıfta haftada bir iş günü üçüncü ve dördüncü sınıfta ikişer iş günüdür. Ayrıca birinci ikinci ve üçüncü sınıf yaz döneminde 20 iş günü olarak yaz stajı mevcuttur.

 

YURDIŞI İŞBİRLİKLERİ

Hemşirelik öğrencileri öğrenci değişim programı Erasmus ile farklı bir ülkeye gidip bölüm ile ilgili bir dönem veya birden fazla dönem öğrenim görebilir.

 

SOSYAL FAALİYETLER VE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek, toplumsal ve kültürel gelişmelerine katkı sağlamak, beden ve ruh sağlığını korumak, özgüvenlerini geliştirmek, birlikte çalışma ve dinlenme alışkanlığı kazanmalarını sağlamak, üniversitenin kurumsal kimliğine uygun araştırıcı ve yaratıcı niteliklerle yetişmelerine katkıda bulunmak, bütçe olanakları çerçevesinde fırsatlar sağlayarak dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme gibi sosyal gereksinimlerini karşılamak ve tüm üniversitenin faydalanmasına imkân sağlamak üzere oluşturulan eğitim, sağlık, spor, sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel amaçlı farklı topluluklara üye olabilirler. Öğrenci toplulukları hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayınız. 

https://www.artuklu.edu.tr/saglik-kultur-spor-baskanligi/ogrenci-topluluklarimizi-taniyalim

 

ÇİFT ANADAL VE YANDAL

Hemşirelik bölümü öğrencileri Ebelik ve Beslenme ve Diyetetik bölümünde çift anadal ve yandal yapma imkanı vardır.

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI

2 profesör, 3 Dr. Öğretim Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi Dr., 1 Araştırma Görevlisi Dr., 5 Öğretim Görevlisi ve 3 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Fuat İPEKÇİ

Prof. Dr. Semir PAŞA

Dr. Öğr. Üyesi Necmettin AKTEPE (Bölüm Başkanı)

Dr. Öğr. Üyesi Sema ÇİFÇİ

Dr. Öğr. Üyesi Vasfiye BAYRAM DEĞER

Dr. Ahmet BÜTÜN

Dr. Leyla BARAN

Öğr. Gör. Aynur GÜNEŞ

Öğr. Gör. Feride MUNGAN

Öğr. Gör. Gülcan ÇİFTÇİOĞLU

Öğr. Gör. Senem DÜNDAR

Öğr. Gör. Şükran ARAZ

Arş. Gör. Hülya KESKİN

Arş. Gör. İbrahim DAĞ

Arş. Gör. Seher TANRIVERDİ

 

İLETİŞİM

ADRES:

Kampüs Yerleşkesi, Diyarbakır Yolu 5. km Artuklu/MARDİN 47000

TELEFON:

0482 212 13 95 - 0482 213 40 02 (Öğrenci İşleri için 7204 veya 7262'yi tuşlamanız gerekmektedir.)

E-POSTA:

saglikbilimlerifakultesi@artuklu.edu.tr

 

FOTO GALERİ

Sağlık Bilimleri Fakültesi Foto Galeri için tıklayınız.

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü