T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  • /
  • BİRİM HAKKINDA

BİRİM HAKKINDA

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, 02.11.1996 yılında 8655 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş olup, 29.05.2007 tarih ve 5662 sayılı kanunla kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, 17 Nisan 2019 tarihli 30749 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi uyarınca resmi gazetede yayımlanan Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu´nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesine yönelik karar ile kurulmuştur.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi; 4 profesör, 3 Doçent, 10 Dr. Öğretim Üyesi, 7 Öğretim Görevlisi, 12 Araştırma Görevlisi ve 1044 öğrencisi ile; Hemşirelik, Ebelik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet, Odyoloji ve Sağlık Yönetimi bölümleriyle evrensel ve kültürel değerlere saygılı, ülke gereksinimlerine yönelik sağlık hizmetlerinde etkin ve başarılı meslek insanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu bünyesinde 1997 yılından beri eğitim-öğretim faaliyetleri sürdüren ve 2001 yılından beri mezun veren, “Hemşirelik Bölümü”, güçlü bölümlerimizden biri olup yoğun talep görmektedir, ayrıca lisans mezunları da sağlık sektöründe büyük talep görmektedir.

2009 yılında kurulan ve 2014 yılından beri lisans mezunu veren “Ebelik Bölümü” de önemli bir bölüm olup, mezunlarının klinik deneyimi tercih edilmelerine neden olmaktadır.

2010 yılında kurulan “Beslenme ve Diyetetik Bölümü”; 2018 yılında eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul etmiş olup, Beslenme ve Diyetetik Lisans Programı büyük talep görmektedir.

2017 ve sonrasında kurulan; Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet, Sağlık Yönetimi ve Odyoloji Bölümleri de fakültemizin henüz öğrenci kabul etmeyen yeni açılmış bölümleridir.

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü