T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ PROJELER KOORDİNASYON OFİSİ
  • /
  • USTA - ÇIRAK BULUŞMALARI

USTA - ÇIRAK BULUŞMALARI

Dicle Kalkınma Ajansı ile Mardin Artuklu Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen “Usta Çırak Buluşmaları” kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları öğrencileriyle Mardin OSB’de faaliyet gösteren firmalara teknik gezi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2019 yılı için belirlenen “Mesleki ve Teknik Eğitim” teması doğrultusunda yürütülecek faaliyetlerden biri olan “Usta Çırak Buluşmaları” kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi Mardin ve Kızıltepe Meslek Yüksek Okulu öğrencileriyle Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalara çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Özel sektördeki gelişmelerin öğrencilere daha hızlı ve etkili bir şekilde aktarılabilmesi için mesleğinde isim yapmış yerli ya da yabancı saha deneyimi olan ustaların meslek okullarında kısa süreli tecrübe aktarımı sağlamak amacıyla düzenlenen program kapsamında Mardin’de kendi sektörlerinde ön plana çıkan, kurumsallaşma düzeyi yüksek, ilimizin önde gelen firmalarından İpek Bulgur ve Miray Un firmalarına çalışma gezisi yapıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Mardin Meslek Yüksek Okulu ve Kızıltepe Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım, Bahçe Bitkileri ve Makine Bölümü öğrencileri ilgili firmaları ziyaret ederek, firma yöneticileri eşliğinde üretim sırasında doğrudan ustalarla iletişim kurarak üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi oldular.

“Usta Çırak Buluşmaları Programı” kapsamında firma yöneticileri tarafından öğrencilere fabrikalar hakkında genel bilgilendirmeler yapıldı. Mesleki ve teknik eğitime yönelik istihdam olanakları konusunda personel temininde yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle kişisel gelişim için öğrencilerin bilinçlendirilmesi sonucunda birçok sektörde yaşanan nitelikli eleman sorununun ortadan kalkacağını belirttiler. Ardından iki firmanın hammaddenin nihai ürün haline gelene kadarki bütün üretim süreçleri ustalar tarafından öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.

İpek Bulgur Firması ziyaretinde ülkemizin bulgur üretiminin yaklaşık %25’inin Mardin ilindeki bulgur üreticileri tarafından karşılandığı belirtildi. İpek Bulgur Firması Mardin’de yurtiçi ve yurtdışı bulgur pazarında ilin ve ülkenin önde gelen üreticilerindendir. Buna paralel olarak Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapmaktadır. Ziyaret edilen ikinci firma olan Miray Un Fabrikası ise 40 Milyon ₺ sabit yatırım tutarına sahip olup un imalatında ilin ve Bölgenin önde gelen üreticilerindendir.

Programda firma sahipleri ile yöneticileri mesleki ve teknik eğitimin son derece önemli olduğunu, öğrencilerin bu ve benzeri etkinliklerle sektördeki firmaları ziyaret ederek ilgili alanlarda tecrübe edinmeleri gerektiğini söylediler. Ayrıca mesleki ve teknik eğitim mezunlarının istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik geliştirilen programdan memnuniyet duyduklarını belirttiler
 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü