T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ NUSAYBİN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • UYGULAMALI İNGİLİZCE VE ÇEVİRMENLİK

UYGULAMALI İNGİLİZCE VE ÇEVİRMENLİK

Küreselleşmenin etkisiyle her geçen yıl ülkeler ve kültürler arası etkileşim daha da artmakta ve yakınlaşma da çeviri ve çevirmenin önemini daha görünür kılmakta.

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programının hedefi, öğrencilerin çeviriyle ilgili akademik ve iş hayatlarında başarılı olabilmeleri, İngilizcenin iletişim aracı olarak kullanıldığı farklı çevrelerde kendilerini ifade edebilmeleri, bilgi alışverişinde bulunabilmeleri için öğrencilere gerekli olan dil becerilerini kazandırmak ve farklı sektörlerde çeviri yapabilecek alanında uzman nitelikli çevirmenler yetiştirmektir. Bu program mezunları çeviri yapacağı dilde yazılı edebi eserleri, metinleri, bilimsel makaleleri, gazete ve dergileri, siyasi, hukuki, ekonomik, teknik ve diğer türdeki eserleri çevirecek yeteneklere sahip olur.

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı 2 senelik bir ön lisans programıdır. Programın eğitim dili İngilizcedir ve programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi zorunludur. İsteyen mezunlar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile belli lisans programlarına geçiş yapabilirler.

 

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Çeviribilim

İngiliz Dil Bilimi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce)

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü