T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ

 

ADAY ÖĞRENCİLER İÇİN

 

BÖLÜMÜN TARİHÇESİ

Mimarlık Bölümü üniversite ile aynı sene kurulmuş olan Mimarlık Fakültesi bünyesinde ve 2012 yılından itibaren de Mardin eski kent merkezinde, on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde inşa edilen ve Mardin Hükümet Konağı olarak 1996 yılına dek kullanılan yapıda faaliyetini sürdürmektedir. Mimarlık Bölümü; hem akademik kadrosunun vizyonu hem de konumu ile Mardin’in özgün kentsel dokusundan ve sosyo-kültürel dinamiklerinden son derece yoğun bir biçimde beslenmektedir. Kuruluşundan bu yana yerel dinamiklerden beslenen ancak ulusal ve uluslararası alanda aktif yaratıcı, eleştirel ve yenilikçi bir eğitim anlayışı sürdürülmektedir.

 

BÖLÜMÜN PUAN TÜRÜ ve ÖZEL ŞARTLARI

Bölüme Sayısal puan türü ile öğrenci alınmaktadır. 

Mimarlık programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 250 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. (Okul birincisi kontenjanları dâhil). *

2019 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan ve Tablo 4'te gönderme yapılan Özel Koşullar bölümünden alınmıştır.

 

İSTİHDAM OLANAKLARI

 

Mimarlar, inşaat firmalarında, işletmelerin mühendislik mimarlık bürolarında çalışabilirler. Ayrıca, Bayındırlık Bakanlığı, İmar ve İskân Bakanlığı, İller Bankası, Belediyeler gibi kamu kuruluşları yanında özel şirketlerde de çalışabilir ve büro açabilirler.

Mimarlık alanında bilgisayar kullanımı ve teknolojik gelişmeler, çizim, fiyat belirleme ve hesaplama işlemlerini kolaylaştırsa da bu alanda yabancı dil bilen, bilgisayar kullanabilen elemanlara ihtiyaç vardır.

 

STAJ ve UYGULAMALI EĞİTİM OLANAKLARI

Mimarlık Bölümü öğrencilerinin eğitim süreleri boyunca yaz aylarında 30 gün ofis, 30 gün de şantiye stajı yapmaları gerekmektedir.

 

YURTDIŞI İŞBİRLİKLERİ

Mimarlık Fakültemiz "ERASMUS" öğrenci değişim programı kapsamında yurtdışında 3 farklı üniversite ile ikili anlaşma halindedir. Programların listesine buradan ulaşabilirsiniz.