T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • Hakkında

Hakkında

 

TANITIM

Bir disiplin ve meslek olan sosyal hizmet insanlar ve çevreleri arasındaki birçok karmaşık hareketliliği inceler. Sosyal hizmetin amacı, her insanın potansiyelini tam olarak geliştirmesini, yaşamını zenginleştirmesini sağlamak ve işlev bozukluğunu önlemektir. Sosyal hizmet mesleği, sorun çözmeye ve değişime odaklanmıştır. Buna bağlı olarak sosyal hizmet uzmanları toplumdaki ve hizmet verdikleri bireylerin, ailelerin ve toplulukların yaşamlarındaki değişim temsilcileridir. Sosyal hizmet birbiriyle ilişkili bir değerler, kuram ve uygulama sistemidir.

Hedefler

Amaçlar kısmında belirtilen nitelikler çerçevesinde alanında nitelikli Sosyal Hizmet asistanı yetiştirmek.

PROGRAM BİLGİLERİ

Sosyal Hizmet ve Danışmalık Bölümüne bağlı Sosyal Hizmet Programı örgün öğretim olarak 2014-2015 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Programın öğrenci kontenjanı 40 adettir.

Önlisans mezunu

ÖSYM sınavı sonucunda yerleştirilmiş olmak.

Sosyal Hizmetler Önlisans programını başarı ile bitiren mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Sosyal Hizmet ve Sosyoloji dikey geçiş programlarına geçiş yaparak eğitim fırsatlarını sürdürebileceklerdir. Mezunlar ayrıca isterlerse uzaktan eğitim veren Anadolu Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültelerine sınavsız dikey geçiş yapabileceklerdir.

Sosyal Hizmet Programı Alanında ön lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 120 AKTS Karşılığı) tümünü başarıyla tamamlamak ve genel not ortalamasının 100 tam puan üzerinden en az 60 not ortalaması elde etmesi gerekir. Ayrıca 30 işgünü stajını da tamamlamış olması gerekir.

İstihdam Olanakları

(Çocuk Yuvaları, Sevgi Evleri, Çocuk Evleri, Kreş ve Gündüz Bakım Evleri, Yetiştirme Yurtları, Huzurevleri, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Kadın Sığınma Evleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), Yaşlı Dayanışma Merkezleri,)

 

 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü