T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • Hakkında Çocuk Gelişimi Uzaktan Öğretim

Hakkında Çocuk Gelişimi Uzaktan Öğretim

Programın Amaçları
Çocuk Gelişimi Programının amacı, normal gelişim gösteren çocukların yanı sıra, özel eğitime gereksinim duyan çocukların bilişsel, dil, motor, sosyal, duygusal gelişimlerini ve öz bakım becerilerini değerlendirebilen, tüm gelişim ve beceri alanlarını destekleme konusunda çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma yardımcı meslek elemanları yetiştirmektir.


Kazanılan Derece
Program, başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Çocuk Gelişimi alanında Ön Lisans derecesine sahip olunur. Programdan mezun kişiler Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı unvanını alırlar.


İstihdam Olanakları
Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programını başarı ile bitiren mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin çocuk kliniklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda istihdam edilebilme olanağına sahip olurlar. 


Lisans Tamamlama İmkânları Var mı?
Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programından mezun olan öğrencilerin, lisans programına devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.
Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayıları, adayların nasıl başvuru yapacakları, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin detaylı bilgiye Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzundan ulaşabilirler.

 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü