T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MARDİN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • MUHASEBE VE VERGİ BÖLÜMÜ

MUHASEBE VE VERGİ BÖLÜMÜ

Yüksekokulumuz, Güneydoğu Anadolu Projesinin faaliyete geçmesi sonucunda, meydana gelecek olan ara teknik eleman açığını kapatmak amacıyla 1987 yılında 3389 sayılı kanunla, Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulmuştur. 1988-1989 yılında eğitim-öğretime başlayan Yüksekokulumuz da Muhasebe Programı 1992-_1993 Öğretim yılında İktisadi ve İdari Programlar bölümüne bağlı olarak açılmış olup ön kayıtla öğrenci alarak eğitim- öğretim faaliyetine başlamıştır.28 Mayıs 2007 tarihli 5662 sayılı Kanunla kurulan Mardin Artuklu Üniversitesine bağlanmış bulunan Yüksekokulumuz bünyesinde daha sonra 2010’da İKMEP kapsamında yaptığı değişiklikle akademik anlamda bölüm başkanlığı hüviyetini kazanarak, bölümümüzün adı "MUHASEBE VE VERGİ BÖLÜMÜ" şeklinde değiştirilmiştir. Bölüm kapsamında Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı mevcut olup, söz konusu programda 1. ve 2. öğretim olarak eğitim verilmektedir.

BÖLÜMÜN PUAN TÜRÜ:

Mardin Artuklu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programına, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YKS sınavı ile öğrenci kabul edilir. Bölüme TYT puan türünde öğrenci alımı yapılmakta ve bölümümüz de 2 yıllık ön lisans eğitimi verilmektedir.

İSTİHDAM OLANAKLARI:

Muhasebe ve Vergi Bölümü mezunları kamu veya özel sektördeki kurumların muhasebe ve/veya finansman departmanlarında görev alabilecekleri gibi, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir bürolarında muhasebe elemanı olarak istihdam edilmektedir. Bunun yanında kamu personeli alım sınavları ile kamu kesiminde istihdam olanakları da mevcuttur.

Bunlara ek olarak, bölümden mezun olanlar ilgili dalda lisansı da tamamladıktan sonra, gerekli stajı yapıp sınavları vermeleri koşuluyla "Serbest Muhasebeci Mali Müşavir" unvanını alarak kendi bürolarını açabilmektedirler.

Eğitimine devam etmek isteyen mezunlar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) alınan puan ve kontenjan durumlarına göre çeşitli üniversitelerin dört yıllık lisans programlarına geçiş yapma imkânına sahiptirler.

Muhasebe ve Vergi Uygulama Programından Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları Aşağıdaki Gibidir:

Muhasebe, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret, İşletmecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, İktisat, Maliye, Kamu Yönetimi, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme–Ekonomi, Lojistik Yönetimi.

STAJ ve UYGULAMALI EĞİTİM OLANAKLARI:

Bu programda muhasebe, hukuk ve vergi dersleri kapsamlı bir şekilde verilerek, hukuki ve mali konularda güçlü bir alt yapı sağlanmakta ve sektörde kullanılan muhasebe paket programları uygulamalı olarak verilmektedir.

Bu programda öğrenciler bilgisayar tekniklerini, ileri düzeyde idari ve mali konuları içeren muhasebe uygulamalarını teorik ve uygulamalı olarak görmekte, Muhasebe ve vergi alanındaki temel ilke ve kavramlara bilen, Muhasebe paket programlarını rahatlıkla kullanan, Hukuki sorumluluklarını yerine getiren, meslek elemanı olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz muhasebe alanında deneyim kazanmak için birinci yılın sonunda 30 günlük(İş günü) staj yapmaktadır.

 

SOSYALFAALİYETLER ve ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI:

Bölüm olarak Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı ile imzalanan 26.02.2020 tarihli protokol kapsamında öğrencilerimize mesleki açıdan yararlı olabilecek uygulamalı eğitimin verilmesinin yanı sıra, panel, sempozyum, konferans ve açık oturum vb. etkinlikler düzenlemek ve öğrencilerimizin yapacakları yaz stajı yeri bulma konusunda söz konusu oda başkanlığının yardımcı olması amaçlanmıştır.

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI

Bölümümüzle ilgil merak edilen diğer bilgilere I.ÖĞRENİM için “buraya”  II. ÖĞRENİM için "buraya" tıklayarak ulaşabilirsiniz.

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü