T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MARDİN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • Hakkında

Hakkında

Makine ve Metal Teknolojileri bölümü öğrenim süresi: 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Bu süre içerisinde öğrenciler teorik derslerle birlikte atölye dersleri de alarak eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Almış oldukları derslerin seçimleri özellikle öğrencilerin mezun olduktan sonra işe girme imkanlarını arttırıcı yönde yapılmaktadır.

Mesleki eğitim sürecinin sonunda mezunlarımız; iyi derecede teknik resim çizebilen, torna, freze, taşlama gibi konvansiyonel takım tezgahlarını, gelişmiş bilgisayar kontrollü CNC tezgahlarını, Autocad ve SolidWorks gibi çizim programlarını kullanarak makine parçalarının yapımı için gerekli beceriyi ve teknolojik bilgiyi kazanırlar. Ayrıca rahatlıkla iş sahibi olabilmeleri ve işlerinde ilerleyebilmeleri için öğrenim süreci boyunca bulmuş, tasarlamış ve yapmış oldukları projeler ve verdiğimiz görevlerle mezunlarımıza hem girişimcilik ruhunu hem de çözüm odaklı ilerleyebilme yeteneğini kazandırmak da amaçlarımız arasındadır.

Bu programdan mezun olan öğrencilere, Makine Teknikeri akademik unvanı verilmektedir. Programdan mezun olabilmek için öğrenciler en az 120 ECTS (AKTS) kredi almak ve ikinci yarıyılın sonunda 30 iş günü olarak yaz stajlarını tamamlamak zorundadırlar.

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü