T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ KÜRT DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ
  • MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ 

    EDEBİYAT FAKÜLTESİ

  • MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

    EDEBİYAT FAKÜLTESİ

BÖLÜMÜN/PROGRAMIN TARİHÇESİ 

Mardin Artuklu üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkiye’de öğrenci alan ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programıdır. İlk öğrencilerimizi, 2011-2012 öğretim yılında aldık ve 2014-2015 öğretim yılı itibari ile Türkiye’nin ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans öğrencilerini mezun ettik. Bütün eksiklikler ve zorluklarına rağmen, bölümümüz Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü öğretim elemanları ile yurt dışından gelen öğretim elemanlarının katkıları, öğretim elemanlarımızın özverili çalışmaları, zengin materyaller ve akademik disiplin sayesinde daha ilk tecrübede iyi bir düzey yakaladığımıza inanıyoruz.

BÖLÜMÜN PUAN TÜRÜ varsa ÖZEL ŞARTLARI 

TYT ve AYT (YKS) sınavlarına girmiş olan öğrencilerimiz SÖZEL puan türü ile bölümümüze yerleşebilmektedirler. 

İSTİHDAM OLANAKLARI

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerin, resmi gazetede çıkmış karara istinaden Mili Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumlarında Kürtçe öğretmeni olarak atanabilmektedirler. Bununla birlikte, mezun olan öğrencilerimiz Kürt Dili ve Kültürü bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edip akademi de de ilerleyebilirler. Yine mezunlarımız mesleki açıdan ülkemizin gereksinimlerine uygun nitelikte, uluslararası ve kültürel yönden donanımlı bireyler olarak bankacılık, uluslararası ilişkiler, yayıncılık, turizm, gazetecilik, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi toplumun farklı sektörlerinde hizmet verebilirler. 

YURTDIŞI İŞBİRLİKLERİ 

Bölümümüzün Erasmus Öğrenci Hareketliliği programı kapsamında Universitâ degli studi di Napoli “l’Orientale”, Rouen University ve Jagiellonian University ile anlaşmaları mevcuttur. Yine Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında öğrencilerimiz Erasmus ülkelerinde bulunan herhangi bir üniversiteden yada eğitim kurumundan kabul belgesi almaları durumunda bu üniversite ve kurumlara öğrenci gönderebilmektedir. 

SOSYAL FAALİYETLER VE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinin kurmuş olduğu ve üniversitemizin en etkin öğrenci topluluklarından olan “Edebiyat ve Dilbilim Topluluğu” bir dizi faaliyet yürütmektedir. Aylık olarak paneller düzenlenmekte ve alanında uzman olan hocalar bu panellerde sunumlarının sunmaktadırlar. Yine aynı topluluk her hafta öğrenci sunumlarından oluşan ve topluluğa üye öğrencilerin hazırladıkları farklı konulardaki sununları da organize etmektedir. Yine kır gezileri, kahvaltı gibi sosyal aktiviteler de topluluğumuzun organizasyon takviminde sık sık rast gelinen sosyal faaliyetlerdendir. 

ÇİFT ANADAL VE YANDAL OLANAKLARI 

Edebiyat Fakültesinde çift anadal olanağının en etkin şekilde var olduğu bölüm Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüdür. Bölümümüzde diğer tüm bölümlerin ikinci sınıf öğrencileri çift anadal yapma şansına sahiptirler. Bu öğrencilerin alttan dersi olmamalı ve not ortalamalarının en az 70 olmalıdır. Ayrıca öğrencinin kendi anadal programında başarı sıralaması açısından en üst %20 içinde yer alması gerekir.

ÖĞRETİM ELEMANLARI

Prof. Dr. Abdurrahman ADAK

Prof. Dr. Tahirhan AYDIN 

Doç. Dr. Hayrullah ACAR

Doç. Dr. İlyas AKMAN   

Doç. Dr. Tareq Mohammed AWRAHIM

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet KIRKAN

Öğretim Üyesi Leyla KAPLAN

Öğretim Üyesi Ayhan YILDIZ 

Dr. Araştırma Görevlisi Mehmet YONAT

Dr. Araştırma Görevilisi Kenan SUBAŞI

Dr. Araştırma Görevlisi Mehmet Şirin FİLİZ