MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • Nûçe
  • /
  • Peyama Şermezarkirina Rektorên Zanîngehê ji Îsraîlê re ji ber Kuştina Zanyarek

Peyama Şermezarkirina Rektorên Zanîngehê ji Îsraîlê re ji ber Kuştina Zanyarek

Ülkemiz genelinde bulunan Üniversitelerimizin Rektörleri, UNESCO En İyi Bilim İnsanı ödüllü dünyanın en iyi araştırmacıları listesinde yer alan Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süfyan Tayeh'ın siyonist saldırılar sonucu ailesiyle birlikte katledilmesini yayımladıkları ortak mesajla kınadılar.

Aralarında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın da yer aldığı Rektörler, kınama mesajında şu ifadeleri kullandılar.

“Bizler Türkiye Cumhuriyetindeki Üniversitelerin Rektörleri olarak; 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra, acımasız, vahşi, insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan israilin, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü büyük soykırımı kınıyoruz.
Bir haftalık insani aranın ardından; gelecek adına bir umut ve hayata tutunma mücadelesi veren, pek çoğu savunmasız masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yasadığı işgal altındaki Gazze Şeridinin kuzeyinde yer alan Cibaliye Mülteci Kampının 02.12.2023 tarihinde bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşimiz şehit edilmiştir. Ayni saatlerde, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh, çocukları ve aile yakınlarıyla birlikte, israil savaş uçaklarının Cibaliyenin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda bizzat evi hedef alınarak şehit edilmiştir.”

209 Rektör, Uluslararası Aktörleri İnsanlık Suçunu Önlemeye Davet Etti
“7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze'deki sivil kişi ve kuruluşlar, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırıları ve bu vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz ve tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi, kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyoruz. 
Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Merhum Prof. Dr. Sufyan Tayeh'e ve yakınları ile bu süreçte hayatını kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah'tan rahmet, tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz. 
Türkiye genelinde bulunan Üniversite Rektörleri olarak Uluslararası tüm aktörleri bu insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet ediyoruz.”