T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ KIZILTEPE MESLEK YÜKSEKOKULU
  • /
  • TOHUMCULUK TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

TOHUMCULUK TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

Bölüm programı ve Tarihçesi

Programın amacı; özellikle yabancı döllenen bitkilerde çok büyük bir tohumculuk pazarı oluşması, çok uluslu birçok şirketin Türkiye’de tohum üretme işlerini gerçekleştirmesi nedeniyle bu işlerde görev alabilecek teknik donanımlı ara eleman yetiştirmektir. Bununla birlikte birçok kamu araştırma enstitülerinde ıslah çalışmaları yürütüldüğünden bu kurumlardaki tohum üretme işlerini takip edecek olan yardımcı teknik personelin yetiştirilmesini sağlamaktır. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı 24.02.2011-008696 sayılı yazısı ile Kızıltepe Meslek Yüksekokulu’na “Tohumculuk Teknolojisi” Programı açılmıştır. Yüksekokulumuzun Tohumculuk Teknolojisi programında öğretim süresi iki yıl olup 2011-2012 öğretim yılından itibaren eğitim verilmeye başlanmıştır.

Tohumculuk Teknolojisi programı her sene 25 öğrencilik kontenjan ile öğretime devam edecek olup, teori ve pratiğe dayalı iki yıllık eğitim sonunda mezun olanlara “Tohumculuk Teknikeri “unvanı verilecektir. Mezun olan öğrencilerimiz istedikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılarak basarılı olmaları durumunda Lisans düzeyinde (Ziraat Mühendisliği) eğitimlerine devam etme şansına da sahiptirler. Kızıltepe Meslek Yüksekokulu binası Mardin-Artuklu İlçemiz sınırlarında olup, 2 katlı bahçeli bir binada faaliyetlerini sürdürmektedir. Şehir merkezi ve ilçeler garajından her 5-10 dakikada minibüs seferleri vardır. Öğlen yemeği ihtiyacı, yemekhaneden karşılanmakta olup, yerleşke yakınlarında kantin, restorant ve kafelerde bulunmaktadır.

 Bölümün Puan Türü ve Özel Şartları

Tohumculuk Teknolojisi programıı için;  Tarım alanı ile ilgili Mesleki ve Teknik Liselerinden mezun olanlar; Mesleki ve yükseköğretim  ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.  Diğer liselerden mezun olan adaylar Tohumculuk Teknolojisi programına TYT puanıyla yerleşebilecektir.

Istihdam Olanakları

Staj Ve Eğitim Olanakları

Tohumculuk Teknolojisi bölümü öğrencileri bitkisel üretime dayalı çalışma yapan kurum ve kuruluışlar ile üniversitemiz bünyesinde staj yapabilmektedir.  Tohumculuk Teknolojisi bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) ile geçiş yapabileceği bölümler şunlardır;

Bunlara ek olarak Tohumculuk Teknolojisi bölümü mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) Açıköğretim Fakültelerine DGS ile geçiş hakkı bulunmaktadır. Geçiş hakkı bulunan bölümler;

Sosyal Faaliyetleri Ve Öğrenci Toplulukları

 Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin ilinde turizm kaynakları ve doğal güzellikler açısından zengindir. Doğa ve kongre turizmi, yöresel müzikler, el sanatları ve zengin mutfağı ile öğrencilerimiz ve ilimizi görmeye gelen misafirleri kendine hayran bırakmıştır. Tohumculuk Teknolojisi bölümü öğrencileri hem bölgenin avantajlarından hem de üniversitemizin kendi bünyesindeki sportif faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri, sanatsal ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirmektedirler.

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI.

 

BÖLÜMLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ DİĞER BİLĞİLER İÇİM BURAYI TIKLAYINIZ...

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü