T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Erasmus Koordinatörlüğü
  • /
  • PERSONELLERİMİZİN DENEYİMLERİ

PERSONELLERİMİZİN DENEYİMLERİ

 

Maribor şehri Slovenya’nın en dikkat çekici şehirlerinden biri olup Drava Nehri’nin her iki yanına kurulmuş sakin ve huzurlu bir yaşama sahiptir. Nehir boyunca yürüyüş yapılabilir ve hemen yanındaki cafelerde kahve içilebilir.

 Maribor şehri Avusturya’a komşu bir şehirdir ve Graz havalimanına yaklaşık olarak 40 km yakınlıktadır. Dolayısıyla uçakla gidildiğinde Graz Havalimanı tercih edilebilir ve buradan Maribor şehrine tren, otobüs ve özel taksilerle rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.  Konaklama konusunda üniversite kampüsüne yakın oteller tercih edilebilir ve bunun için B&B otelini tavsiye edebilirim. Maribor şehrinde yaşayan insanlar yaşayabileceğiniz olası sorunlar karşısında gayet yol gösterici ve yardım sever bir tutuma sahiptir. Orada iken bunu samimi bir şekilde hissettim ve gerçekten oraya gitmenin iyi bir fikir olduğunu söyleyebilirim.

Maribor Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü, ders verme bağlamında, ziyaret ettim ve gerçekten olumlu bir tecrübe edindim. Bunun için Pink Floyd müziğindeki varoluşsal temayı Kierkegaard bağlamında değerlendiren bir sunum yaptım. Bu sayede Maribor Üniversitesi Felsefe Bölümü akademisyenleri ve öğrencileriyle görüşme fırsatını yakaladım.

Dolayısıyla Erasmus Ofisi’nin sağlamış olduğu bu imkândan yaralandım ve çok memnum oldum. Süreç boyunca çok yardımcı oldular ve doğru bilgilendirme yaptılar. Bundan ötürü Mardin Artuklu Üniversitesi Erasmus Ofisi çalışanlarına ayr ayrı içten teşekkür ediyorum.

 

    

 

 

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri bölümünden Doç. Dr. Nurettin Beltekin 15.04.2024 -19.04.2024 arasında tarihleri arasında Fransa’nın Rouen Üniversitesi UFR Lettres et Sceinces Humanies’de personel hareketliliği kapsamında bulunmuştur. Bölüm öğretim üyeleri Salih Akın, Mehmet Ali Kıncı, Christel Troncy ve Pierre Jalenques tarafından oldukça sıcak bir şekilde ağırlanmıştır. Bu kapsamda Üniversite’de ve katıldığı bazı derslerde gözlem yapma imkânı bulmuştur.  Bunların yanında Türkiye’de yeni kurulan bazı bölümlerin akademik inşa süreçlerine ilişkin sunum yapmıştır. Sunumda Mardin Artuklu Üniverstesinde kurulan ve Türkiye akademisi için yeni olan yaşayan dil ve lehçelere ilişkin bölümler yer almıştır. Ayrıca MAÜ Edebiyat Fakültesi ve Yaşayan Diller Enstitüsü’ bünyesinde açılan Kürt Dili ve Edebiyatı ile Kürt Dili ve Kültürü lisans, yüksek lisans ve doktora programları tanıtılmıştır. Sözkonusu alanların akademik üretimlerinin yer aldığı YÖK tez, dergiler ve bazı platformlardan da söz edilmiştir.

Çalışma ziyareti önemli bir deneyim olarak görülmüş ve sonraki ortak çalışmalar için de görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

  

 

 

   

 

 

Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği kapsamında Coimbra Üniversitesi'ni ziyaret eden ve anlaşmaya katkı sağlamış olan Araştırma Görevlisi Sedat Bingöl;

Hocamızın hareketliliğinden bazı kareler üniversitenin güzelliğini gözler önüne seriyor.

 

      

 

 

 

"Erasmus+ Personel Hareketliği Eğitim Verme kapsamında Polonya/Gdańsk Academy of Fine Arts’ta ders verme fırsatı bulduğum için çok mutlu oldum.

 

           

 

 

 

Hareketlilik kapsamında Berlin Humboldt Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Olaf Müller’i ziyaret ettim. Tanışma şeklinde geçen ilk görüşme sonrasında kendisinin o haftaki derslerini takip ettim. Üniversite kütüphanesinden faydalandım. Artuklu ve Artuklu Felsefe hakkında sohbetlerimiz oldu. Hareketlilik Erasmus+ koşullarını anlamak ve uygulamak için bir tecrübe kazandırıyor. Böylece organizasyonun diline aşina oluyorsunuz. Ziyaret ve katılım süreci akademik çalışmalar başta olmak üzere kültürel ve sosyal kazanımlara açılıyor. Daha sonraki çalışmalar için başlangıç sağlayabiliyor.Öncelikle Erasmus ofisimize süreci kolaylaştırdığı için sonrasında Humboldt Üniversitesi’ne misafirperverlikleri için çok teşekkürler!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü