T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ Erasmus Koordinatörlüğü
  • /
  • ÖĞRENCİLERİMİZİN DENEYİMLERİ

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİLERİMİZİN DENEYİMLERİ

 

ÖĞRENCİLERİMİZİN DENEYİMLERİ

 

İspanya'nın Valencia şehrinde Universitat Politecnica De Valencia Campus De Gandia'da bir dönem Erasmus Öğrenim Hareketliliğimi tamamladım.

 

Bu süreçten oldukça memnun kaldım. Muhteşem arkadaşlıklar edindim. Dil konusunda kendimi daha da geliştirdim. İspanyol kültürü ve yemeklerine bayıldım. Her yönüyle olumlu bir dönem oldu benim için. Umarım herkes hayatında en azından bir kez böyle bir şansı yakalayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020-2021 Akademik Yılında UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI FEDERICO II/İTALYA'da Öğrenim Hareketliliği'ne katılmışlardır. Deneyimlerini paylaştıkları bloglarlarına buradan erişebilirsiniz.

Şahide ve Eylem'in Hareketliliğinden Bazı Kareler: 

               

          

"O kadar yeni kişi tanıdım ki isim hafizami fazlasıyla zorluyorum. Bir sürü farklı ülkeden farklı sehirden arkadaşım var: Barselona, Zagreb, Moracco,Yunan, İspanya ve ismini hatırlayamadığım çoklukta."

"Everyone taught me something. I had a very enjoyable time.I love them🥺"

"Dönemin ortasında dersi yapamayacağımızı düşünüp bırakacakken son anda toparladığımız ve bize ragazzı turco diye seslenen çok tatlı bir profesörden aldığımız bir dersti."

 

2017-2018 Akademik Yılında ATHERM SOLARTECHNIK/ALMANYA'da Erasmus+ kapsamında başlattıkları yurtdışındaki yolculuklarına Amerika'da lisansüstü eğitim ile devam etmektedirler.

    

 

"Erasmus benim için çok büyük ve heyecanlı bir deneyim oldu. Çok farklı tecrübelerim ve adrenalini yüksek maceralarım oldu. Sırt çantamla Avrupa ülkelerine ettiğim seyahatler inanılmazdı. Yedi ülke gezerek farklı kültürleri gözlemleme şansı elde ettim. İlerde mesleğim için atacağım adımlarda bana farklı alternatifler sunan bir Erasmus programına dahil olmak benim için çok güzel bir başarı. Ülkemizde hemşirelik bölümü ve mesleği ile Avrupa'da hemşirelik bölümü ve mesleği arasında köprü kuran bu program ile mesleğime farklı açıdan bakabilme şansı elde ettim. Ayrıca pandemi döneminde okuldan uzaklaştıktan sonra dönüp Avrupa'da eğitim almak mental olarak çok iyi hissettirdi. Arındığımı hissediyorum. Dönünce bunu fark ettim ki derslerime, okuluma ve mesleğime daha sağlıklı ve hevesle bakıyorum."

 

"Erasmus+ serüveni bende unutulmayacak kadar güzel izlenimler bıraktı. Gitmeden evrak işleriyle bezdiren ama oraya vardıktan sonra tüm stresi ve yorgunluğu alan bir program. Ev konforundan uzaklaşıp tamamen farklı bir kültürde tek başınıza yaşamaya alıştığınızı ve orayı eviniz gibi benimsediğinizi düşünün. Okulda, yurtta, katıldığım etkinlik ve partilerde farklı kültürlerden birçok arkadaş edindim. Okuldaki zorlu sınavlarıma düzenli çalışarak güzel notlar aldım ve bununla birlikte yabancı dilimin ciddi anlamda geliştiğini farkettim. Bu süreçte 5 ülke gezdim. Farklı kültürlerin yemeklerini tatmak, dünyaca ünlü eserlerin orijinalini müzeleri gezerek görmek, insanlarla oturup kültürlerini dinlemek ve daha birçok şey ufkumu genişletti. Unutulmaz hatıralarla motive olarak döndüm fakat erasmus sonrası sendromu kaçınılmaz oldu :)"

 

   

 

Maribor Üniversitesi/Slovenya'da değerli bir öğrenim dönemi geçirmekle beraber Avrupa'yı gezme fırsatı buldu.

            

"Ben Erasmus programını son dönemimde gerçekleştirip mezun oldum. Herkese göre son dönemim olduğu için bu bir delilikti. Fakat asla pişman değilim. Çünkü Erasmus öğrenim hareketliliği sayesinde hem eğitim anlamında hem de sosyal anlamda kendime çok şey kattığımı düşünüyorum. Ben Slovenya'ya gittim. Oraya gittiğim için çok şanslı hissediyorum. Çünkü Slovenya için tam bir öğrenci ülkesi diyebilirim. Sağladığı koşullar çok fazla. Örneğin çok uygun fiyata aylık otobüs ve tren bileti bulabiliyorsunuz. Onun yani sıra tüm öğrencilere aylık yemek hakları veriliyor. Bu yemek hakkı ile Slovenya'nın istediğiniz şehrinde neredeyse yarı fiyatına her çeşit yemeği yiyebiliyorsunuz. Hatta bazı yerlerde ücret bile ödemiyorsunuz. Bunun dışında gittiğiniz her mekânda bir meyve ve çorba hakkınız oluyor. Öğrenci için bir diğer avantajı ise konumu. Konumu sayesinde civarındaki ülkeleri kolaylıkla gezebiliyorsunuz. Hatta komşu ülkesi Hırvatistan'a günübirlik bile gitme şansınız var. Ben; İtalya, Hırvatistan, Avusturya gibi pek çok ülkeye bu sayede gidebildim. Tabi diğer ülkeler bir yana zaten Slovenya'nın doğal güzelliği sizi sizden almaya yetiyor. Aylık aldığım kart sayesinde Slovenya'nın neredeyse tüm şehirlerine gittim. Çok küçük bir ülke olmasına rağmen çok gelişmiş ve doğal güzelliği çok etkileyiciydi doğrusu. Onun dışında Slovenya; partileriyle, insanlarıyla mükemmel bir beş ay geçirmemi sağladı. Barınma konusunda da bir sorun yaşamıyorsunuz. Sadece kaldığım yurt biraz eskiydi bu yüzden biraz sorun yaşadım. Fakat yurttaki arkadaşlıklar ve her milletten insanla sohbet edebilmemiz o sorunları dert etmemizi gerektirmiyordu. Ayrıca eğer dilinizi geliştirmek ve farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız size tavsiyem; oda arkadaşınızın yabancı olmasını rica etmeniz. Çünkü bu sayede hem dil anlamında hem de farklı kültürleri tanıma anlamında kendinize çok şey katabiliyorsunuz. Benim oda arkadaşım Fransız’dı. Onunla çok eğlenceli beş ay geçirdim. Tabi birbirimizden ayrılmamız çok zor oldu :(. Tüm bunlar dışında ben Erasmus öğrenim hareketliliği için gittiğinden dolayı bir de derslere karşı sorumluluklarım vardı. Hem hocalarım hem de derslerim bana Slovenya'yı bir kez daha sevdirdi. Prof. Bojan Borstner ve Prof. Nenad Miscevic asla unutmayacağım insanlar olarak zihnimde kaldı. Hem bilgileri hem de hoşgörüleri sayesinde adaptasyon problemini neredeyse hiç yaşamadım. Ben derslerin bu kadar verimli geçeceğini düşünmemiştim doğrusu. Çünkü herkesin kafasında Erasmus öğrencilerinin derslere girmediği algısı var. Bizde böyle olmadı. Aksine bu tempoya nasıl ayak uyduracağım diye ilk başlarda tedirgin bile olmuştum. Ancak zamanla bazı şeyler oturdu ve hem sosyal anlamda hem de eğitim anlamında kendime çok şey kattım. Hem gezip hem de bilgi birikimimi artırarak ülkeye geri döndüm. :) Tabii hala oradaki arkadaşlarımla iletişim halindeyim. Çok güzel dostluklar biriktirdim. Umarım tekrar onlarla karşılarım. :)"

 

         

 

 

""Erasmus+ hareketliliği başlı başına mükemmel bir deneyim oldu benim için. Üniversitemizin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde Erasmus+'a giden ilk öğrenciydim. Hayalimdeki tüm ülkelere ve şehirlere gidebildim. Erasmus+ öğrencilerine özgü partiler, tüm dünyadan insanlar, verimli dersler gibi her şeyi tecrübe ettim. Avrupanın her yerinden arkadaşlar edindim ve şu an hepsini kendi ülkelerinde ziyaret etmeyi planlıyorum. Asla pişman değilim ve umarım bir gün tekrar bunları yaşayabilirim."

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü