T.R. MARDİN ARTUKLU UNIVERSITY VOCATIONAL HIGHER SCHOOL OF HEALTH SERVICES
  • /
  • About Medical Laboratory Program

About Medical Laboratory Program

PROGRAM HAKKINDA

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programı 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Örgün ve İkinci öğretim olarak eğitim vermektedir. İnsanına örnek, vasıflı, bilimsel kimliğiyle saygın bir yere sahip 1 Doç. Dr.; 4 Yrd. Doç. Dr. ve 2 Öğr. Gör’si bölüm kadrosuyla farklı misyon ve vizyon üstlenmektedir.

PROGRAMIN AMACI

Analitik düşünme yeteneğine sahip, toplam kalite felsefesini ve etik değerleri benimseyen, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda alanın gereksinimlerini karşılayabilen tıbbi laboratuvar teknikerleri yetiştirmektir.

PROGRAM PROFİLİ

Temel Sağlık dersleri,Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Laboratuvar Kimyası, Genel Biyokimya, Genel Biyoloji, Genel Kimya, Çevre Koruma, Tıbbi Mikrobiyoloji, Hematoloji, Parazitoloji, Tıbbi Laboratuvar Branş Dersleri

MEZUNLARIN İSTİHDAM PROFİLLERİ

Mezunlar, kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarındaki klinik laboratuvarlarda tekniker olarak çalışabilmektedirler.

ÜST DERECE PROGRAMLARINA GEÇİŞ

YÖK'ün ilgili mevzuatı doğrultusunda Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Biyomühendislik, Genetik ve Biyomühendislik ile Hemşirelik lisans programlarına dikey geçiş yapılabilir.

T.C. Mardin Artuklu University Rectorate