T.R. MARDİN ARTUKLU UNIVERSITY Distance Learning Application and Research Center
  • /
  • FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

YÖK Genel Kurulunun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararıyla, uzaktan eğitim programlarının diplomalarında 'Uzaktan Öğretim' ibaresinin yer almasına karar verilmiştir.
Öğretim yönetim sistemi içindeki mesajlaşma sistemi ile arkadaşlarınızla her türlü akademik konuda iletişim kurabilirsiniz. Bunun dışındaki görüşmeleriniz için sosyal paylaşım sitelerindeki sayfalarımızı kullanabilirsiniz.
Belirtilen programa uygun olarak forum uygulamalarına katıldığınız takdirde eşzamanlı, program dışında da forum üzerinden mesaj göndererek öğretim elemanları ile iletişime girebilirsiniz. Ayrıca programda ders veren öğretim elemanlarının özgeçmişlerine ve iletişim bilgilerine web sayfamızın ders programı bölümünden ulaşabilirsiniz.
Eşzamanlı ders sırasında yazılı ve sesli olarak sorabilir veya forum uygulaması üzerinden sorularınızı eş zamanlı veya eş zamansız olarak tartışabilirsiniz.
Canlı derslerin takibi için Adobe Flash eklentisinin kurulu olduğu herhangi bir internet tarayıcısını kullanabilirsiniz.
Her öğrencinin internete bağlanabilen bir bilgisayarı düzenli olarak kullanabilmesi uzaktan eğitimdeki dersleri takip edebilmesi için yeterlidir
Derslere katılamayan öğrencilerin dersleri izleyebilmesi için tüm dersler kaydedilmektedir. Derslerin kayıtlarını Ortak Dersleri uzaktan eğitim ile seçen öğrenciler Öğrenme Yönetim Sistemi Portalına "oys.artuklu.edu.tr" linki üzerinden giriş yapıp ders dökümanlarına ulaşabilirler. Kullanıcı Adı: Öğrenci Numarası Şifre: TC Kimlik Numaranız
Birimlerde yayınlanan sınav takviminde Ortak Derslere ait tarihler Uzaktan Eğitim Ortak Derslerine ait sınav tarihleri değildir.Uzaktan Eğitim Merkezinin belirlemiş olduğu sınav takvimi artuklu.edu.tr/mauzem/akademik-takvim sayfasında dönemlik olarak yayınlanmaktadır
MAUZEM’ de vize sınavları, internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Öğrenciler sınavlara belirtilen tarih ve saatte internet erişimine sahip bir ortamdan katılabilmektedirler. Final ve bütünleme sınavları ise merkezi sınavlar ile yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınav yerleri sınav tarihinden 15 gün önce internet üzerinden öğrencilere duyurulmakta ve öğrenciler sınava girecekleri yerleri MAUZEM sayfamızı takip ederek öğrenebilmektedir.
MAUZEM’ de Vize Sınavının etkisi %20 olup final ve bütünleme sınavlarının başarı notuna etkisi %80 şeklinde belirlenmektedir.
İnternet Üzerinden yapılan vize sınavlarının %20'si, final sınavlarının %80'i alınarak hesaplanmaktadır
Ortak Derslerin Sınav Tarihleri "artuklu.edu.tr/mauzem/akademik-takvim" linkini tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Öğrenme Yönetim Sistemi
Kullanıcı Adı : Öğrenci Numarası Şifre : TC Kimlik Numaranızdır.
Şifrenizi hatırlamıyorsanız http://oys.artuklu.edu.tr adresinden Kullanıcı adı veya şifrenizi mi unuttunuz? linkine tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ya da mauzem@artuklu.edu.tr adresine e-mail göndermelisiniz.
Vize sınavında ilk 7 üniteden, final sınavında ise sınav haftasına kadar işlenen bütün ünitelerden sorumlu olmaktasınız.
Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının sistemi sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri açısından mauzem@artuklu.edu.tr mail adresinden Tel (Santral) : +90 482 213 40 02, Dahili: 3412 ya da 3418 numaralarından teknik destek alabilirsiniz.
Uzaktan Eğitim, internet teknolojisinin getirdiği imkânlardan faydalanılarak, öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekândan bağımsız olarak bir araya getiren, zamandan bağımsız olarak da öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağını sağlayan bir eğitim şeklidir. Yani Uzaktan Eğitim, fiziksel olarak öğrencilerin bulundukları yerlerde olmasını gerektirmeksizin, teknolojinin imkânlarından yararlanılarak, öğrenci ve öğretmenlerin bir sanal dershane ortamında değişik şekillerde karşı karşıya getirildikleri, planlı bir öğretim şeklidir.
Uzaktan eğitim, açık öğretim sisteminden farklı olarak sanal sınıf, forum, blog vb. uygulamalarla öğrencilerle öğretim elemanlarını sanal ortamda bir araya getirmektedir. Öğrenciler, kendilerine bildirilen saatlerde sanal sınıfa girmekte ayrıca forum ve bloglarda kendi aralarında ve öğretim elemanlarıyla dersle ilgili bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Dolayısıyla uzaktan eğitim sistemi, ders materyallerinin sunumuyla sınırlı kalmamakta karşılıklı etkileşim sunmaktadır.
⇒ Örgün öğretime göre daha fazla bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklardan en üst düzeyde yararlanma imkânı

⇒ Mekândan bağımsız olarak her yerden öğrenime ulaşabilme imkânı (seyahat, adres değişikliği, iş yerinden bağlanabilme vs.)

⇒ Öğretim elemanlarına zaman ve mekândan bağımsız olarak erişim imkânı

⇒ Bilgi kaynaklarına ulaşımdaki esneklik

⇒ Çalışarak da üniversite öğrenimine devam edebilmek

⇒ Eğitim masraflarını (ulaşım, başka bir şehre taşınma, barınma vb.) en aza indirme fırsatı

⇒ Öğretim ortamı ile gerçek çalışma ortamı arasındaki farklılığının azalması

⇒ Öğrencilerin derslere erişimini kolaylaştırma

⇒ Bilgiye erişimin hızlanması ve kolaylaşması

⇒ Öğretim materyallerinin dağıtımının hızlanması

⇒ Örgün eğitimi destekleyici unsurlar içermesi

⇒ Yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması

Uzaktan Eğitim; özellikle maliyet, ulaşım güçlüğü, yaşam düzeninin bozulmaması vb. nedenlerle yaşadığı şehirden başka bir şehir veya ülkede yükseköğretim görmek istemeyenler, çalışmalarına ara vermeden eğitim seviyesini arttırmak isteyenler, bedensel engelleri nedeniyle kampüse gelmekte zorlananlar, ikinci bir yükseköğretim programına katılmak isteyenler vb. farklı gruplar için oldukça cazip bir sistemdir.
Uzaktan eğitim programı öğrencileri öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif olanaklarından yararlanma, kütüphane gibi MAUZEM Artuklu Üniversitesi’nin diğer öğrencilerine sağladığı tüm olanaklardan yararlanabilmektedir. Uzaktan eğitim programlarından mezun olanlar, aynı programın örgün eğitimin mezunlarıyla aynı unvan ve haklara sahip olurlar.
Sınavların uygulama şekli ve zamanı bağlı olduğunuz birim tarafından belirlenecektir. Sınav uygulama tarihleri "artuklu.edu.tr/mauzem" ana sayfamızda ve öğrencilerimize özel mesaj yoluyla bildirilecektir.
Sınav Giriş Belgelerinizi "gis.artuklu.edu.tr" adresinden kullanıcı adı ve şifrenizi girerek alabilirsiniz.
Kullanıcı Adı : Öğrenci Numarası
Parola : TC kimlik numaranız
"artuklu.edu.tr/mauzem" web adresimizin e-sertifika menüsünde aktif kurslar yayınlanmaktadır.Katılmak istediğiniz kursları buradaki linkten öğrenebilirsiniz
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin tüm diğer programlarında olduğu gibi uzaktan eğitimde de Mardin Artuklu Üniversitesi'nin deneyimli ve alanında uzman akademisyenleri tarafından verilmektedir. Canlı derslerde ve asenkron ders içeriklerinde eğitim teknolojilerinin sunduğu olanaklar kullanılmaktadır. Örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de uygulama gerektiren derslerin yüzde otuzu(%30) yüz yüze yapılmaktadır. Uzaktan eğitimde resmi tatil, hava muhalefeti vb. zaman ve mekân kaynaklı kısıtlamalar yoktur.
Yükseköğretim Kurumu, ilgili mevzuat gereği Uzaktan Eğitim diploma ve belgelerine örgün eğitim programları için denklik vermektedir.
Uzaktan eğitim programlarından mezun olanlar, aynı programın örgün eğitimin mezunlarıyla aynı unvan ve haklara sahip olurlar. Ayrıca uzaktan eğitim programı öğrencileri askerlik işlemleri, öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif olanaklarından yararlanma, kütüphane, staj ve dikey geçiş sınavlarına girebilme gibi Mardin Artuklu Üniversitesi’nin öğrencilerine sağladığı tüm imkanlardan yararlanabilmektedir.
Uzaktan eğitimde dersler, asenkron uygulamalar, çevrimiçi dersler ve forum saatleri olmak üzere üç aşamalı gerçekleştirilmektedir. Asenkron uygulamalarda öğrenciler, sistemde yüklü olan ders notlarına diledikleri yer ve saatte erişebilir, bilgisayarına indirerek çalışabilir. Çevrimiçi dersler ise ilan edilen gün ve saatte yapılır. Derslerde öğretim elemanı stüdyoda akıllı tahta, kamera ve mikrofon kullanarak dersi anlatır. Öğrenciler internet ortamında dersi canlı olarak izleyebilir, öğretim elemanına yazılı veya sözlü olarak soru yöneltebilir ve uygulama yapabilir. (Örnek canlı ders için tıklayın ) Tüm bunların dışında öğrenciler, kendi aralarında ve öğretim elemanıyla ders hakkında bilgi paylaşımında bulunabilecekleri forum uygulamalarına katılarak bilgilerini arttırabilir, ek kaynakları inceleyebilir.Öğretim elemanları ve sınıf arkadaşları ile iletişim kurabilirler.
T.C. Mardin Artuklu University Rectorate