• /
  • DATABASE

DATABASE

Yeni veri tabanı listemiz aşağıdadır; açmak istediğiniz veritabanının başlığına tıklayın.

1) EMERALD PRİEMER E-DERGİ VERİTABANI

305 elektronik dergi, 1650 e-kitap ve 1500 Vaka çalışması sunar. Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir.

2) IEEE

IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır.IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

3) iThenticate

TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır. iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar. ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan İThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve @artuklu mail adreslerini içeren bilgileri kutuphane[at]artuklu.edu.tr adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde İthenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından (info[at]ithenticate.com adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info[at]ithenticate.com) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Not: Ulakbim, programın sadece makale tarama lisansını almıştır. Bu yüzden tez taraması yapılmamalıdır.

4) JSTOR

JSTOR, akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan akademik bir kütüphanedir. 70’în üzerinde disiplini kapsayan akademik araştırmaları bünyesinde barındıran multidisipliner bir kaynaktır.

5) Mendeley

Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır. Tüm üniversitelerde kullanım için ULAKBİM tarafından sağlanan Mendeley'in 2017-2019 yılları arasında kullanılması planlanmaktadır. İstanbul Şehir Üniversitesi kurumsal kullanımı için Mendeley Instıtutional Edition sayfasına katılım sağlanarak, 25 kişilik gruplar oluşturmak ve 2GB yerine 5 GB kişisel saklama alanından yararlanmak mümkündür. Mendeley Desktop programını indirmek ve üyelik sağlamak için www.mendeley.com adresinde yer alan Signup & Download bağlantısı kullanmak yeterlidir.

6) Proquest

ProQuest Dissertations and Theses Global — Full text dünyanın en kapsamlı tez ve bitirme ödevi koleksiyonudur. Kongre Kütüphanesi'nin resmi dijital tez arşivi ve lisans araştırmaları için kayıt veritabanı. PQDT — Full Text, dünyanın her tarafından 1743'den bugüne milyonlarca aranabilir tez bibliyografik künyesi yanında PDF biçiminde indirilebilen bir milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Basılı kopya olarak satın alınabilecek 3 milyondan fazla yayın bulunmaktadır. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen tezlerin çoğunun tam metnini ve daha eski lisans çalışmaları ile ilgili güçlü bir geriye dönük tam metin kapsamı sunmaktadır. Dünya çapında önde gelen 700 akademik kurumla oluşturulan tez yayımlama ortaklığı ve UMI'nin Dijital Arşiv ve Erişim Programı kapsamında tezlerin geriye dönük olarak dijitalleştirilmesi yoluyla veritabanına her yıl 15.000'den fazla yeni tezin ve bitirme ödevinin tam metni eklenmektedir. Tam Metin tezler dereceyi veren kurum tarafından gönderildikleri şekilde arşivlenmektedir. Bazıları PDF biçiminde, bazıları ise PDF görüntüsüdür. Temmuz 1980'den beri yayımlanan her tez yazarı tarafından kaleme alınmış 350 kelimelik bir özet içermektedir. 1988'den beri yayınlanan master tezleri 150 kelimelik özet içermektedir. 1637'den bu yana yazılan tezler için basit bibliyografik künyeler bulunmaktadır. Uygun durumlarda, PQDT — Full Text tezlerin ve bitirme ödevlerinin 24 sayfalık önizlemelerini sağlar.

7) Science Direct

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, öncekiyıllara da bibliyografik erişim sağlar. Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ile birleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere de bu veritabanı altından erişilmektedir.

8) Springer

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi'ne ait 1396 adet süreli yayına, ayrıca kitapserilerinden de " lecture notes in mathematics''e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. İçerdiği başlıca alanlar; Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik,Fizik ve Astronomi, Kimya ve Materyal Bilimleri, Yer ve ÇevreBilimleri, Biyotıp ve Yaşam Bilimleri, Tıp, İşletme ve Ekonomi,İnsanlık, Sosyal Bilimler ve Hukuk, Davranış Bilimleridir.

Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 1.700 dergiye 1995yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, öncekiyıllara da bibliyografik erişim sağlar. Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ile birleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere de bu veritabanı altından erişilmektedir.

9) Taylor Francis

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevi'ne ait 1396 adet süreli yayına, ayrıca kitapserilerinden de " lecture notes in mathematics''e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. İçerdiği başlıca alanlar; Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik,Fizik ve Astronomi, Kimya ve Materyal Bilimleri, Yer ve ÇevreBilimleri, Biyotıp ve Yaşam Bilimleri, Tıp, İşletme ve Ekonomi,İnsanlık, Sosyal Bilimler ve Hukuk, Davranış Bilimleridir

10) Turnitin

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir.

Turnitin intihal tespit programı için bütün akademik personelimize otomatik olarak hesap açılmış ve e-postalarına aktivasyon linki gönderilmiştir. Aktivasyon linki ulaşmayan kullanıcılarımız şifrelerini aktive etmek için aşağıdaki yönergeyi izlemelidir:

Şifre sıfırlama adresine tıklayınız.
E-posta adresinizi ve soyadınızı (soyadınızı yazarken Türkçe karakter kullanmayınız, tamamını büyük harflerle giriniz) yazınız ve sonraki adıma geçiniz.
Gizli soru cevabını atlayarak "Cevabınızı mı unuttunuz?" linkine tıklayınız.
Mail adresinizi giriniz ve şifrenizi yenilemek üzere gelen e-postadaki adımları takip ediniz.
48 saat içerisinde aktivasyon maili gelmeyen akademik personelin isim, soy isim ve @artuklu mail adreslerini içeren bilgileri kutuphane[at]artuklu.edu.tr adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir.


Yardım Kılavuzları :

Turnitine tez ekleme videosu: https://youtu.be/6Z6lqNtdhkE

11) Wiley

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarında Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1.367 tam metin dergiye genel olarak 1997'den günümüze erişim sağlar.

12) Nature

Nature Publishing Group’a ait Elektronik, Enerji, İnsan Davranışları, NanoTeknoloji, Malzeme Bilimi, Sağlık Bilimleri vb. Konu Alanlarında Dergi, Yöntem ve Protokol içeren Otorite Veritabanı

13) İdeal Online

415.000’in üzerinde makale içeren İdealonline Süreli Yayın Elektronik Veritabanı, tarih, siyasal bilimler, edebiyat, sosyoloji, eğitim, ekonomi-finans, sağlık bilimleri, kültür sanat, müzik gibi alanlarda yayınlanan Türkçe hakemli ve popüler dergileri içermektedir.

14) HiperKitap

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır. Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 12.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android cihazlara, ipad ve iphonelara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler

15) Palgrave Macmillan

Palgrave Macmillan beşeri bilimler, sosyal bilimler ve iş ve yönetim disiplinleri alanlarında yüksek kaliteli akademik dergiler yayınlamaktadır.

16) Web Of Science

Proceedings Citation Index - Social Science & Humanities; sanat, ekonomi, tarih, felsefe, psikoloji, edebiyat, yönetim bilimleri ve sosyoloji gibi disiplinleri içeren bir atıf indeksidir.

 

17) TUBITAK e-dergi

TUBİTAK popüler bilim yayınları; Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerinin e-dergi arşivi hizmetinizde.

 

18) EBSCO Veritabanları (EKUAL)

 

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda onbinlerce dergiyi özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz, 20,100’den fazla tam metin dergiye erişim imkanı sunar. Ayrıca, daha birçok farklı tam metin doküman içerir. eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar bu doküman türlerinden bazılarıdır. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

 

EKUAL Kapsamındaki 26 Veritabanının tümü için erişim adresihttp://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost

                                                                   
T.C. Mardin Artuklu University Rectorate