T.R. MARDİN ARTUKLU UNIVERSITY DEPARTMENT OF PHILOSOPHY
  • /
  • Undergraduate Program

Undergraduate Program

2009 yılında kuruluş hazırlıklarına başlanan Bölümümüz 2010-2011 eğitim yılında Lisans düzeyinde öğrenim vermeye başlamıştır.

2012-2013 eğitim döneminden itibaren, %30 İngilizce programıyla eğitime devam eden bölümümüz 2014 yılı Haziran ayında ilk mezunlarını vermiştir.

(2020 yılından itibaren Bölümümüzde %30 İngilizce Programı kapatılmıştır. 2020-2021 eğitim döneminden itibaren bölümümüze yerleşecek öğrenciler Türkçe Felsefe programındaki dersleri alacaktır.)

Bölümümüzde 2013 Eylül ayından itibaren Yüksek Lisans programı kapsamında eğitim öğretim faaliyetleri başlamıştır. 

Doktora düzeyinde öğrenim vermek için 2019 yılı itibariyle Yüksek Öğretim Kurumu ile yazışmalar devam etmektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi Felsefe Bölümünde kadrolu 1 profesör 1 doçent, 2 doktor öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi ve 5 araştırma görevlisi bulunmaktadır. 

Mardin Artuklu Üniversitesi Felsefe Bölümü kendisini iki bin yıllık Nisibis Akademisi’nin mirasçısı olarak görüp, çalışma alanlarının zenginliğiyle öne çıkmaktadır.

Çalışma alanlarının zenginliği üç anabilim dalı içerisinde kendini göstermektedir.

Akademisyenlerimiz, Sistematik Felsefe ve Mantık, Felsefe Tarihi ve İslam Felsefesi anabilim dalları altında çalışmalarını sürdürmektedir. 

Bu üç anabilim dalı altında hem Batı Felsefesinin temel tartışma konuları ve akımları derslere yansıtılırken hem de Doğu felsefe geleneği sistematik bir biçimde ortaya konulmaktadır. .
          

T.C. Mardin Artuklu University Rectorate