T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI
  • /
  • Kütüphane Veritabanları Uzaktan Erişim - Proxy Ayarları

Kütüphane Veritabanları Uzaktan Erişim - Proxy Ayarları

Kütüphane Veritabanları Uzaktan Erişim - Proxy Ayarları

 
Proxy sunucu hizmeti nedir?
Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından sağlanan çevrimiçi veritabanlarına bağlanabilmek için, genelde IP adresi kısıtlaması yöntemi kullanılmaktadır. Bu durumda, abonelik hizmeti alan kurumun IP adres aralığı, ilgili veritabanı hizmeti veren kurum tarafından "izinli" hale getirilmektedir. Ancak evlerimizdeki IP adreslerinden veritabanlarına bağlanabilmemiz mümkün değildir. İşte bu noktada, proxy sunucular kullanılarak, kurum dışarısında herhangi bir IP adresinden veritabanlarına bağlanmamız mümkün olmaktadır.
Proxy sunucu nasıl kullanılır?
Proxy sunucu hizmetinden yararlanmak için öncelikle bir adet Artuklu Üniversitesi eposta hesabına (....@artuklu.edu.tr) sahip olmalısınız. Daha sonra kullandığınız tarayıcı (browser) programa göre özel bir ayar yapmanız gerekmektedir. En alttaki linklerden kullandığınız tarayıcıyı seçerseniz, yapmanız gereken ayarları görebilirsiniz. Bir veritabanına bağlanamamanız durumunda, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı ile görüşebilirsiniz.
Öğrenciler Nasıl bağlanacaklar?
Öğrenciler örgenci otomasyonuna girerken kullandıkları öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir.
Bu hizmetin sunucu tarafı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından, veritabanlarına abonelik ise Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından sağlanmaktadır.
 

YASAL UYARI
Elektronik dergi ve veritabanlarından sistematik olarak makale veya bibliyografik bilgi indirilmesi, kütüphanelerin yayınevleri ile yaptıkları lisans anlaşmalarına aykırı hareket anlamına gelmekte ve bu uygulamanın tüm sorumluluğu ilgili üniversite kütüphanesine ait olmaktadır. Bu durumda yayınevleri elektronik erişimi kapatmakta ve bundan tüm kullanıcılar zarar görmektedir. Makale veya bibliyografik kayıt indirilmesi sırasında özel yazılımlar kullanarak (Getright, Flashget, Akıllı Robot v.b.) sistematik indirme işlemleri (bir derginin veya veritabanının birden fazla kayıdının aynı makineden otomatik olarak indirilmesi) telif hakları yasasına göre tüm dünyada yasaktır.
Ayarlama Bilgileri
Üniversitemizin abone olduğu veri tabanlarına uzaktan erişim sağlamak için önceden kullanmış olduğumuz FORTİ-SSL bağlantısı yerine Proxy uygulamasına geçilmiştir.  Bilgisayarınızın explorer’ından PROXY ayarlarınızı yaparak herhangi bir yerden daha rahatlıkla ve sorunsuz şekilde veri tabanlarımıza ulaşabilirsiniz. 
 
Proxy ayarları
 
Adres: proxy.artuklu.edu.tr
Bağlantı noktası: 3128 
şeklindedir.
 
Internet explorer programında İnternet seçenekleri/Bağlantılar(İnternet options/Connections) kısmında  Yerel Ag (Local Area connections) kısmında bulunan proxy adres kısmına proxy.artuklu.edu.tr port yerine de 3128 yazmanız yeterlidir.   Proxy ayarlarınızı girdikten sonra size kullanıcı adınızı ve şifrenizi soracaktır.
Buraya kullanıcı adını ve şifreyi girdikten sonra sayfayı aşağı indirip (kapatmayınız) başka bir sayfadan çalışmaya devam edebilirsiniz.
 
Uzaktan bağlantılarda veri tabanlarını kullandıktan sonra proxy ayarları kısmındaki işareti kaldırmanız yeterlidir. Bir sonraki kullanımda tekrar işareti seçmeniz yetecektir.
 
VERİTABANLARINI KULLANDIKTAN SONRA PROXY AYARINI İPTAL ETMEYİ UNUTMAYINIZ.
 

Kullandığınız tarayıcıya göre yapılması gereken ayarları aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
 
Mozilla Firefox ayarları için tıklayınız.
 
İnternet Explorer ayarları için tıklayınız..
 
Safari ayarları için tıklayınız.
 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü