MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • Haberler
  • /
  • أصبحت جامعتنا الجامعة رقم 36 في تركيا والجامعة رقم 391 الأكثر صداقة للبيئة في العالم

أصبحت جامعتنا الجامعة رقم 36 في تركيا والجامعة رقم 391 الأكثر صداقة للبيئة في العالم

تواصل جامعتنا صعودها السريع لتصبح الجامعة الأكثر استدامة في العالم

Dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi, eğitim ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi 2023 yılı sonuçları açıklandı.

Dünyanın 391. Türkiye’nin 36. Üniversitesiyiz

Üniversitemiz, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki özverili çabaları ve başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. 2023 UI GreenMetric sıralamasında, üniversitemiz dünya genelindeki üniversiteler sıralamasında 539. sıradan 391. sıraya yükselerek çevresel sürdürülebilirlik konusundaki etkileyici performansını bir kez daha ortaya koydu. 

GreenMetric Yeşil Enüversite Endeksine ı-uygun olan Türkiye’deki Üniversiteler arasında Üniversitemiz Mardin Artuklu, 46. sıradan 36. sıraya yükselerek ülkedeki çevresel sürdürülebilirlik çabalarında da önemli bir ilerleme kaydetti.

Üniversitemiz, 2022 yılında dünya genelinde 1050 üniversite arasında 539. sırada yer alırken, 2023 yılında dünya genelinde 1183 üniversite arasında 148 basamak yükselerek 391. sıraya yükseldi. Türkiye sıralamasında ise 98 üniversite arasında 2022 yılında 46. sırada iken 2023 yılında 36. sıraya yükseldi.

Dünya genelindeki üniversitelerin çevresel performanslarını değerlendiren kapsamlı bir inceleme platformu olarak bilinen UI GreenMetric, dünya genelindeki üniversitelerin çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği çevre dostu projelerin ve politikaların başarılı bir şekilde uygulanmasını takip ediyor.

Rektörümüz Özcoşar: MAÜ Gelecek Nesillere Daha Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma Yolunda

Enerji verimliliği, atık yönetimi, yeşil alanlar, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda yapılan çevresel girişimlerin başarılı bir şekilde uygulanmasının bu yükselişin temelini oluşturduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar şu açıklamalarda bulundu:
"Üniversitemiz, çevre konusundaki kararlılığını ve sürdürülebilirlik çabalarını daha da güçlendirerek, dünya genelinde örnek bir kurum olma vizyonunu sürdürmektedir. Bu başarılar, öğrencilerimizin, akademik kadromuzun ve çalışanlarımızın ortak çabalarının bir ürünüdür. Gelecek dönemlerde de çevre dostu projelerimizi artırarak, daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz. UI GreenMetric sıralamasındaki bu olumlu gelişmeler, üniversitemizin gelecekte de çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çabalarını artırarak, daha yüksek sıralarda yer almayı hedeflediğini gösteriyor. Bu bağlamda, üniversitemiz, çevresel bilinç, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanlarındaki projelerine daha da odaklanarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma taahhüdünü sürdürecektir.”