• ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 • ARTUKLU'DA YAŞAM DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TANITIM FİLMİMİZİ İZLEYEBİLİRSİNİZ TANITIM FİLMİ

 
 

NEDEN ARTUKLU ?

 

• Güçlü Akademik Kadro

• Kaliteli ve Çağdaş Eğitim anlayışı

• KYK Yurtları ve Özel Yurtlar

• Öğrenci Kulüpleri ile Sosyal Faaliyetler

• Uluslar arası Prestijli Üniversiteler ile İş Birliği anlaşmaları

• Uluslar arası 8 Ülke ile Öğrenci Değişimi

• Arapça, Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Farsça Yabancı Dil Olanakları

• Başbakanlık ve Vakıf Bursları

• Ankara Milli Kütüphanesine üyelik ile donanımlı kütüphane desteği

• Cep Kütüphanem Uygulaması ile Bilgiye erişim kolaylığı

• Medeniyetlerin beşiği Mardin’de tarihi kendi içinde yaşayan ve yaşatan, bağımsız ve özgür düşünceye inanan, farklılıkları zenginlik addederek destekleyen ve savunan bir Üniversite…

 
 

ARTUKLU'YA İLK ADIM

 

Artuklu'da Öğrenci Olmak İçin ;

Mardin Artuklu Üniversitesinde öğrenci olmak için öncelikle Yükseköğretim Kurum Sınavına e Geçiş Sınavına (YKS) girmek gerekiyor.

Üniversiteye yerleştirme bu sınavlar sonucunda alınan puanlar ve öğrencilerin tercihleri doğrultusunda ÖSYM tarafından yapılır.

Öğrencilerimize ilerleyen yıllarda yatay geçiş başvurusunda bulunma ihtimaline karşı tercih edecekleri bölüm dışında, diğer puan türlerinde de puanlarının hesaplanabilmesi için tüm sınavlara girmelerini öneririz.​

ARTUKLU'DA FIRSATLAR

 

SOSYAK OLANAKLARIMIZ

Öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve geriştirilmesine katkı sağlamak ve öğrencilerin haklarını gözetmek, ulusal çıkarlar konusunda duyarlı olmalarını sağlamak yükseköğretim kurumları yönetim organları ile öğrenciler arasında etkili bir iletişim kurarak öğrencilerin beklenti ve isteklerini tam anlamıyla karşılayan bir üniversite ortamı sunuyoruz.

Mardin’de Kültür ve Sanat Faaliyetlerinin Merkezi: MAÜ Atatürk Kültür Merkezi

2 büyük gösteri salonuna sahip bir bina olarak Atatürk Kültür Merkezi, şehrin kültürel faaliyetlerinin merkezi konumundadır.

Mardin' de Bilginin Yeni Kaynağı

Mardin Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi bünyesinde bulunduğu üniversite gibi hızla büyüyen bir kütüphane. Üniversitemiz kampüs alanında yer alan kütüphane açıldığı günden beri yapılan çalışmalarla hızla büyüdü ve gelişti. Katalog taramaları için özel bilgisayarlar çalışma ve okuma salonu süreli yayın bölümü öğrenciler ve akademisyenler için hazırlanmış bilgisayarların bulunduğu kesintisiz internet hizmetinin verildiği sanal kütüphane ve tabii ki zengin bir çeşitlilik sunan kitaplar.

Fitness Hizmetleri

450 m/2 Alandaki Sağlıklı Yaşam Merkezinde (Fitness Center) 14 adet kondisyon aleti mevcuttur. Ayrıca Yüzme  havuzu, buhar banyosu, sauna, duş  bulunmaktadır.
Tesisten ayda ortalama 90 kişi yararlanmaktadır.

Sahalarımız

18.000 m/2 alanındaki kortlarımızda 5 futbol, 2 basketbol, 2 tenis kortu, 2 voleybol sahası bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında hizmet veren birde Kort Kafemiz mevcuttur. Kortlarımızda turnuva maçları ve çeşitli etkinlikler düzenlenebilmektedir.

 

 

Uygulama Otelimiz

Uygulama otelimizde, Eski Mardin merkezi konumda olması özelliği, çağdaş işletme anlayışıyla  konuklarımızın her türlü ihtiyacını düşünerek düzenlenen  tek kişilik, çift kişilik ve aile odalarında temizliği, rahatı ve huzuru bulacaksınız.
Uygulama Otelimiz ışık saçan mimarisi ve huzur veren motifleri ile geçmişin dokusunu yansıtmaktadır. Uygulama Otelimiz, taş işçiliğinin tüm görkemini yansıtan karakteristik binası, Mardin şehrine hakim konumu, göz alabildiğine uzanan Mezopotamya Ovası manzarası, önemli tarihi eserlere yakınlığıyla, ziyaretçilerine büyülü bir zaman yolculuğu sunuyor.
Uygulama Otelimiz 12 oda 30 yatak kapasitelidir. 

Uygulama Oteli Hizmetleri

 • Mini-Bar
 • Klima
 • Kablosuz İnternet
 • Banyo
 • Oda Temizleme Hizmeti
 • Televizyon

Uygulama oteli hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.artuklu.edu.tr/sosyal-tesisler

ARTUKLU'DA ÖĞRENİM

 • Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzelkişiliğine sahip yüksek düzeyde eğitim - öğretim, bilimsel araştırma,yayın ve danışmanlık yapan; fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri kuruluş ve birimlerden oluşan bir yükseköğretim kurumunda öğrenim yapan üniversitedir mardin artuklu üniversitesi

 • Ortaöğretime dayalı, en az dört yarı yıllık bir programı kapsayan ara insangücü yetiştirmeyi amaçlayan veya lisans öğretiminin ilk kademesini teşkil eden bir yükseköğretim olan önlisans bölümlerimiz, Ortaöğretime dayalı, en az sekiz yarı yıllık bir programı kapsayan bir yükseköğretim olan lisans bölümlerimiz ve

 • Bir lisans öğretimine dayalı, eğitim - öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretim olan yüksek lisans programlarımızda öğrenim veren bir üniversiteyiz.

ARTUKLU'YA KABUL

 

Türkiye'deki bütün diğer üniversiteler gibi, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde sunulan lisans programlarına kayıt olmak için lise veya dengi bir okuldan mezun olmak ve ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen sınavlar sonucunda üniversitemize yerleştirilmiş olmak gerekir.

ÜNİVERSİTEYE YENİ KAYIT

Üniversiteye yeni kayıtlar ÖSYM kılavuzunda ilan edilen tarihler arasında, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca, Öğrenci İşleri Direktörlüğü tarafından yapılır.

Disiplin cezasıyla yükseköğretim kurumlarından çıkarılmış olanlar ve belgelerinde tahrifat bulunanlar ile belgelerindeki eksikliği süresi içinde gideremeyenlerin kayıtları yapılmaz; yapılmış ise iptal edilir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü:

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin üstlendiği genel misyon doğrultusunda lisansüstü eğitim alanında uluslararası alandaki güncel ve gelişmiş uygulamaları izleyerek eğitim vermeyi, program katılımcılarına akademik yetkinlik, eleştirel düşünme, evrensel ölçekte araştırma yapabilme yeterliliğini kazandırmayı amaçlamaktadır. Yine yüzyıllar boyunca tarihsel ve kültürel yakınlık içinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyasına ilişkin kopuşları yeniden akademik bir bağla onarmayı hedef edinip özelde Türkiye’ye genelde ise bölgeye ait sorunlara, sosyal bilimlerin farklı disiplin olanaklarını kullanarak çözüm önerileri sunma ve araştırmaları kamuoyu ile paylaşmayı;

Sosyal bilimler alanında bilimsel araştırma ve analitik düşünme yetenek ve becerisine sahip, teknolojik, sosyal ve kültürel değişimleri anlayıp yorumlayabilen, toplumsal ve kültürel değerlere bağlı olduğu kadar yenilikçi farkındalık yaratan ve karşılaşılan sorunlara çözüm üretebilecek nitelikte öğretim elemanları yetiştirerek bilimsel gelişmeye katkı sağlamak hedef edinmiştir. 

Sosyal Bilimler Anabilim Dalları

Antropoloji Anabilim Dalı

Arkeoloji Anabilim Dalı

Felsefe Anabilim Dalı

Psikoloji Anabilim Dalı

Sanat Tarihi Anabilim Dalı

Sosyoloji Anabilim Dalı

Tarih Anabilim Dalı

Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı

Programlar

Tarih Anabilim Dalı

Ortaçağ Tarihi Tezli Yüksek Lisans Programı

Yeniçağ Tarihi Tezli Yüksek Lisans Programı

Yakınçağ Tarihi Tezli Yüksek Lisans Programı

Türkiye ‘de Yaşayan Diller Enstitüsü

Üniversitemiz, bölgemizde konuşulan bütün dilleri (Özellikle bölge dilleri Arapça, Farsça ve bunların yanında Kürtçe ve Süryanice) akademik dünyaya taşımayı hedeflemiştir. Bu çerçevede, üniversitemiz bünyesinde 10.12.2009 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü kurulmuştur. Enstitü bünyesinde Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı, Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı ve Arap Dili ve Kültürü Anabilim Dalı olmak üzere toplam üç anabilim dalı kurulmuştur. Bu anabilim dallarından Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nda devam eden yüksek lisans programında Kürt dili ve edebiyatının yüzlerce yıllık birikmiş olan bakiyesinin ortaya çıkartılması ve bunun edebiyat biliminin çağdaş ölçüt ve kuramları çerçevesinde yorumlaması için akademik faaliyetler aralıksız devam etmektedir. Bunun yanı sıra dünyada ilgili en önemli kurum ve kuruluşlarla akademik işbirliği yapılmaktadır. Bu bilimsel işbirliğinin bize katacağı çok şey olacaktır.
 

Anabilim Dalları

Kürt Dili Ve Kültürü Anabilim Dalı

Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı

Arap Dili ve Kültürü Anabilim Dalı

 

Fen Bilimleri Enstitüsü

Anabilim Dalları

Mimarlık Anabilim Dalı

MARDİN ARTUKLU'DA YAŞAM

Mardin Yerleşkesi

Mediko-Sosyal

Üniversitemizin Mediko Sosyal Sağlık Merkezinin amacı, öğrencilerimize, akademik ve idari bütün personelimize kapsamlı olarak, koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak ayakta tedavi hizmeti vermektir. Mediko sosyal merkezine başvuran tüm öğrencilerimizin sosyal güvenlik durumlarına bakılmaksızın ilk müdahaleleri ücretsiz olarak yapılır. Personel ve öğrencilerimizin gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirmektedir. Birimimiz doktor reçetesi doğrultusunda sağlık kuruşlarına yönlendirmektedir. Aşı kampanyaları ve kan bağışı gibi organizasyonları sağlamakta ve sağlık bilgilendirici seminer ve toplantılar düzenlemektedir. Birimimiz şu anda tek hemşire ile hizmet vermektedir.

Psikolojik Danışma Merkezi:Merkezimizin amacı öğrencilerimizin zihinsel, duygusal, sosyal yönden gelişmelerine ve sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktır. Öğrencilerimizin profesyonel hizmet almaları için gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir. Öğrenci ve personelimize birebir görüşmeler psikologumuz tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerimize rehberlik Hizmeti birimimiz tarafından yapılmaktadır.

Kariyer Planlama Merkezi:Merkezimizin amacı yeni mezunlarımıza sevebilecekleri, bilgi ve yeteneklerini kullanarak kendilerini geliştirebilecekleri bir iş; mevcut çalışma koşullarından tatmin olmamış eski mezunlarımıza ise deneyimlerine uygun yeni kariyer olanakları bulmakta yardımcı olmaktır. Ayrıca ögrenciler için çalışabilecekleri sektörler hakkında, mezuniyet öncesi, bilgi edinebilecekleri etkinlikler düzenlemektir

Kültür Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerinin serbest zamanlarını sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle değerlendirmelerine ve aynı zamanda bilgi-beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak, öğrencilerimizin dinlenme, eğlenme ve üretme alışkanlığı kazanmalarını sağlamak, güzel sanatlarla ilgili faaliyetlere katılmalarına ve izleyebilmelerine olanak sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kültür ve Sanat Etkinlikleri için gerekli olan teknik ekipman (ses düzeni, televizyon, video, müzik aletleri(v.s.), kostümler Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğümüz tarafından karşılanmaktadır. Öğrenci topluluklarımız yıl içerisinde kurslar ve eğitim programları düzenlemektedirler. Böylece ilgi duyan öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri ve ürettikleri eserlerin de sergilenmesine olanak sağlanmaktadır.

Öğrenci Toplulukları Koordinatörlüğü:Üniversite öğrencilerimizin ilgi duydukları alanlarda çalışma yapailmelerini sağlayacak Öğrenci Topluluklarının oluşmasında destek olunabilecek alanları belirler. Topluluk faaliyetlerini organize eder. Toplulukların kurulmasını veya kapatılmasını üst kurula ve Rektörlüğe teklif eder.Topluluk çalışmalarını denetler.

Destek Hizmetleri:Üniversite faaliyetlerin ekonomik ve etkin bir şekilde yerine getirilmesi için insan, bütçe ve malzeme gibi mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını amaç edinen birimidir. Toplulukların üniversite araçlarından etkinliklerinde faydalanmak için yaptıkları başvuruları değerlendirip, Genel Sekreterliğe ulaştırma işlemini yürütür.

Yemekhane Hizmetleri

Üniversite içerisinde faaliyet gösteren yemekhane, bulaşıkhane, kantin gibi bağlı işletmelerin hizmetini düzenli şekilde yapmalarını sağlamaktır. Öğrenci ve personelimizden gelen talepleri dikkate alıp, hizmete dönüşmesini sağlayan birimdir.

Spor Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerinin ve çalışanlarının beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek, onlara disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora karşı ilgilerini arttırmak, enerjilerini olumlu yöne doğru yöneltmek, serbest zamanlarını ilgi duydukları spor dalında ya da dallarında çalışarak değerlendirmelerine imkan sağlamak amacıyla Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan programlar dahilinde çeşitli sportif aktiviteler ve ayrıca gelenekselleşmiş olarak her yıl fakülte ve yüksekokullarımız arasında gerek takım, gerekse ferdi branşlarda yarışmalar düzenlenmektedir. Düzenlenen turnuva ve yarışmalarda dereceye giren sporcularımız ile takımlarımızın ödülleri düzenlenen törenlerle takdim edilmektedir.

Öğrencilerimize yönelik yapmış olduğumuz sportif etkinliklerin yanı sıra Üniversitemiz akademik ve idari personelimizden oluşan takımlarımız ile ilimizde düzenlenen sportif etkinliklere de iştirak edilmektedir. Bu şubemiz farklı branşlarda oluşturduğu üniversite milli takımlarıyla yurt içi, iller arası ve yurt dışı müsabakalarda üniversitemizin temsil edilmesini sağlamaktadır. Geleneksel Bahar Şenlikleri turnuvası düzenlemektedir. Üniversitemizden sporcu yetişmesini sağlamaktadır.